Wakacje w fabryce lodu
Hotel La Purificadora w Meksyku stanowi przykład udanej adaptacji obiektu przemysłowego do nowej funkcji. Tym razem stara fabryka lodu została przekształcona w miejsce wakacyjnego wypoczynku.
Autorem projektu butikowego hotelu La Purificadora w mieście Puebla w Meksyku, jest pracownia Legoretta+Legoretta. Obiekt zlokalizowany jest na terenie zabytkowej starówki, której budynki pamiętają jeszcze czasy kolonialne. Z racji, że obszar ten jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską, pole wykorzystywania nowoczesnych form zostało tu znacznie ograniczone. Jak zatem umiejscowić projekt, zakładający budowę luksusowego, designerskiego hotelu, w ramach wyznaczonych przez wymogi konserwatorskie?
Elementem, wokół którego budowana była koncepcja projektu było duże patio, otoczone budynkiem w kształcie litery ''L''. Jego wertykalna przestrzeń jest obecna na każdym poziomie czterokondygnacyjnego hotelu: na parterze - jako ''pokój'' wypoczynkowy, a także przedłużenie restauracji i recepcji-sklepu; na pierwszym i drugim piętrze - jako przerwa dzieląca ciąg pokoi hotelowych; i na trzecim piętrze - jako panoramiczne ograniczenie pomieszczeń wypoczynkowych. Całość została zamknięta masywnym dachem.
Elewacje hotelu zostały pokryte nieciosanym kamieniem. W wykończeniu wnętrza wykorzystano natomiast połączenie starych, kamiennych murów, starego drewna i gładkich, jasnych ścian. Podczas prac archeologicznych odkryto także wiele pozostałości po dawnej działalności. Wiele spośród znalezionych wówczas przedmiotów, zostało wykorzystanych w dekoracji pomieszczeń hotelu. Mają one budować dialog pomiędzy obecnym obiektem, a jego industrialnym poprzednikiem.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]