Centrum sztuk projektu Snøhetta Architects
Autorzy najlepszego budynku na świecie prezentują kolejny projekt. The Wolfe Center for the Arts będzie pierwszą amerykańską realizacją norweskiej pracowni.
Budynek ma być częścią stanowego uniwersytetu w Bowling Green w Ohio. Centrum położne na uniwersyteckim kampusie będzie dostępne dla wszystkich studentów i integrować ma różnego rodzaju aktywności. Studia nagraniowe, scena, teatr, sale prób oraz pracownie multimedialne mają umożliwić studentom artystycznych kierunków swobodę tworzenia i przenikania się sztuk oraz forum wymiany poglądów.
The Wolfe Center for the Arts wygląda niczym wynurzający się spod ziemi statek kosmiczny. Jego geometryczna bryła w połowie zanurzona jest w ziemi. Stropodach pokryty zostanie trawą i będzie przedłużeniem ogrodu otaczającego budynek. Snohetta zastosowała już ten pomysł w projekcie opery w Oslo. Dach, na który każdy może wejść każdy, jest jednym z najpopularniejszych miejsc spotkań mieszkańców norweskiej stolicy. W amerykańskim projekcie pracowni dach pokryty zielenią będzie miejscem spędzania wolnego czasu, otwartą przestrzenią płynnie wkomponowującą się w otoczenie.
Budynek będzie mieć ponad 8600 m.kw powierzchni. Prostą bryłę przecinają horyzontalne okna różnej wielkości, a duże przeszklenie znajdujące się od frontu nadaje jej lekkości i wprowadza do wnętrza dużo naturalnego światła. Dominantę budynku stanowi wieża o wysokości 22 metrów usytuowana tuż nad teatrem, który pomieści 400 osób. Częściowo przeszklona wieża będzie integralną częścią sali teatralnej wzbogacając ją o nową przestrzeń i wprowadzającą dużo światła.
Budynek ma kosztować 40 milionów dolarów. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, a jej ukończenie przewiduje się na rok 2011. Kolejny amerykański projekt Norwegów zostanie ukończony rok później. W 2012 zostanie otwarte w Nowym Jorku muzeum upamiętniające ofiary zamachów z jedenastego września.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]