Betonowa kaplica od Fuksas Architects
Ultranowoczesny kościół może być świątynią spokoju i medytacji, tak jak mocna i prosta bryła kaplicy w Foligno autorstwa włoskiej pracowni Fuksas Architects.






Dnia 24 kwietnia b.r. we włoskim mieście Foligno zostanie otwarta nowa kaplica zaprojektowana przez Fuksas Architects. Osiem lat temu propozycja Massimiliano i Doriany Fuksas zwyciężyła w konkursie na nowy kościół w Foligno, który miał również za zadanie stać się symbolem nowoczesnej odbudowy miasteczka, które ucierpiało podczas trzęsienia ziemi.
Nowa kaplica z zewnątrz jest betonowym monolitem, silnie geometryczną bryłą przywodzącą na myśl wielkie pudło. Głównym motywem obiektu będą dwa silne elementy: raczej wertykalny budynek kościoła i horyzontalny prostopadłościan, mieszczący w sobie zakrystię, biura i dom pielgrzyma. Oba połączone będą ze sobą niewielkim łącznikiem. Tak wyrażona forma ma jednoznacznie identyfikować budynek z funkcją centrum religijnego. Bryła kościoła składa się z dwóch nałożonych na siebie prostopadłościanów - betonowego i szklanego - na zasadzie przenikania jednego w drugi, przy czym wielkie monolityczne pudło ma być wręcz zawieszone nad szklaną częścią.
Dla architektów najważniejszym w tym projekcie było opanowanie światła dziennego przenikającego do wnętrza i nadanie obiektowi cech miejsca wyciszonego, uduchowionego, sprzyjającego medytacji. Za pomocą promieni wpadających horyzontalnie i wertykalnie stworzyli magiczną przestrzeń odnosząca się do spraw niematerialnych.
Jak w wielu tego typu przypadkach, zarzuca się architektom wybranie zbyt niejednoznacznej formy dla obiektu, który mógłby z powodzeniem być galerią czy muzeum. Choć tego typu rozwiązania mogą wydawać się zbyt uniwersalne, takie świątynie są przykładem nowoczesnego spojrzenia na temat centrum religijnego.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego