Antyblob Rema Koolhaasa
Zamiast obłych kształtów, proste geometryczne rozwiązania. Zamiast statycznej bryły przenośny pawilon, który może być obracany na każdy z boków. Prada Transformer z pracowni OMA niczym prawdziwy Transformers ma zmieniać wygląd i zastosowanie.
Prace nad budynkiem trwały od 2000 roku, a efekty można będzie oglądać już pod koniec kwietnia w Seulu. Rem Koolhaas niejednokrotnie podkreślał, iż kontekst nie ma dla niego znaczenia. Tak jest i w tym przypadku. Pawilon stanie w sąsiedztwie XVI-wiecznego pałacu Kyounghee, co wprowadzi nowoczesny element w historyczną zabudowę.
Prada Transformer ma kształt czworościanu. Każda ze ścian przybiera także inny kształt - sześciokąta, koła, kwadratu i krzyża. Koolhaas na konferencji prasowej podczas prezentowania modelu budynku powiedział, iż współczesna architektura przyzwyczaiła nas do obłych, niezdefiniowanych kształtów. "Prada Transformer to antyblob" - powiedział architekt. Korzysta z przejrzystych, zdefiniowanych i znanych wszystkim form.
Stalowa struktura pokryta zostanie półprzeźroczystą elastyczną membraną białego koloru wykorzystywaną m.in. do przykrywania samolotów w hangarach. Membrana będzie mocno naciągnięta, a każdy z kształtów będzie się na niej odbijał.
Pawilon będzie obracany przy pomocy żurawia, który obróci budynek w zależności od wydarzeń, jakie będą się w nim odbywać. Prada Transformer ma służyć jako kino, galeria sztuki oraz sala pokazów mody, w której pomieści się około 500 gości. Każdy z planów został dostosowany do rodzaju wydarzenia, które ma się na nim odbywać.
Prada Transformer to nie pierwszy projekt Koolhaasa realizowany dla Prady. Zaprojektował już sklep w Beverly Hills oraz słynny sklep na Broadway'u w Nowym Jorku.
Zobacz także:
The Plain & Pavilion - wielki X od UN Studio
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]