Partenon ze szkła i marmuru
New Acropolis Museum, które stanęło w sercu Aten, to prosta i nowoczesna bryła, od starożytnych czerpiąca jedynie matematyczną precyzję i kompozycyjną przejrzystość. Autorem projektu jest nowojorska pracownia Bernard Tschumi Architects.
Nowoczesny budynek znajdujący się zaledwie trzysta metrów od wzgórza Akropol, ma być schronieniem dla nieoglądanych dotychczas starożytnych eksponatów. Muzeum powstało na pozostałościach ruin dawnych Aten, które zostały wyeksponowane na dolnej kondygnacji. Na górze natomiast zainstalowano cześć fryzów pochodzących z Partenonu, który widoczny jest z okien muzeum.
Architekci musieli uwzględnić nie tylko historyczne sąsiedztwo budynku oraz wykopaliska na których powstał budynek, ale również charakterystyczny dla Aten siatkowy rozkład ulic, gorący klimat oraz zagrożenie trzęsieniem ziemi występujące w tym regionie.
Budynek o powierzchni 21 tys m.kw. składa się z trzech kondygnacji. Pierwsza wsparta jest na około stu betonowych filarach rozstawionych w ten sposób, by nie naruszyć starożytnych ruin, które oglądać można poprzez przeszkloną podłogę lub w specjalnych wnękach. Oprócz tego na parterze znajduje się główny holl oraz tymczasowa przestrzeń wystawiennicza. Na środkową kondygnację, mieszczącą stałą kolekcję, można dostać się przez rampę wykonaną ze szkła. Piętro ma dwa poziomy i funkcjonuje jak ogromna antresola, służy jako taras widokowy oraz przestrzeń o przeznaczeniu komercyjnym. Kulminacją budynku stanowi Partenon Gallery - prostokątna całkowicie przeszklona przestrzeń przesunięta o 23 stopnie od reszty budynku i wysunięta w kierunku Partenonu.
Projekt Bernarda Tschumi został wybrany w selekcji prac konkursowych przez komisję kierowaną przez Santiago Calatravę. Po ośmiu latach prac projektowych i budowlanych budynek zostanie otwarty w czerwcu tego roku.
Skomentuj:
Partenon ze szkła i marmuru