Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatti
Zwiedzanie tego muzeum przypomina swoiste safari między różnymi gatunkami.
Car Experience - to projekt muzeum automobilizmu w chińskim mieście Nanjing, który przygotowała włoska pracownia architektoniczna 3 Gatti. Zaproponowana przez architektów koncepcja, wykorzystuje samochód w trzech aspektach: w pierwszym - jako obiekt pożądania, odkrywania i technologicznej pasji; w drugim - jako przedmiot wystawienniczy, dzieło sztuki; w trzecim - jako środek lokomocji.
Forma budynku nawiązuje do papierowej wycinanki lub figurki origami. Jego poszczególne poziomy nie są poszatkowane kondygnacjami i ścianami. Strukturę tego muzeum stanowi bowiem, wznosząca się ku górze, spiralna rampa. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze obiektu stanowi płynną przestrzeń. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie.
Rampa w projekcie 3 Gatti spełnia także i inną funkcję. Jej zewnętrzna część stanowi szosę, po której poruszają się samochody odwiedzających muzeum gości w drodze na dachu budynku - gdzie zlokalizowano parking. Podróż ta przypomina zatem swoiste safari między różnymi "gatunkami" aut.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane jednak wyłącznie z myślą o pieszych. Po zaparkowaniu swojego pojazdu na dachu, zwiedzający poruszają się rampą w dół. Przestrzeń wystawiennicza została oddzielona od "drogi" szklaną kurtyną. Ruch wjeżdżających do budynku samochodów stanowi więc, coś na kształt dynamicznej "tapety", kontekstu w jakim widz ma odczytywać ekspozycję.
Całkowita powierzchnia muzeum ma wynosić 15 tys. m2, a jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Oddanie inwestycji planowane jest rok później - w 2010.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]