Dom jednorodzinny w Białym Borze
Czterdziestoosobowa rodzina pod jednym dachem? Mieszanka iście wybuchowa, ale zdaje się, że architekci z KWK Promes znaleźli idealne rozwiązanie, by wszyscy mogli zachować dozę prywatności.


















Dom, który powstanie w Białym Borze, to niekonwencjonalna propozycja dla licznej rodziny.
Klient pracowni KWK Promes miał tylko jedno życzenie: dom ma być miejscem wspólnie spędzanego czasu, ale każda z ośmiu rodzina ma mieszkać osobno w pokojach z widokiem na pobliskie jezioro. Architekci za idealne rozwiązanie uznali zbudowanie domu na planie koła od wieków utożsamianego ze spotkaniem i równością każdego z uczestników zgromadzenia. Jednak aby każda z rodzin miała jednakowy widok plan projektu przybrał półkolisty kształt. Dom powstanie na działce o powierzchni 9450 m.kw., na której znajdowało się niewielkie wzniesienie. Architekci zdecydowali się je podnieść i umieścili pod nim wspólną luksusową cześć domu o charakterze dziennym, otwartą na jezioro dużym przeszkleniem. Nad częścią wspólną znajduje się osiem niezależnych sypialni z łazienką i małą kuchnią. Każda z części prywatnych wygląda tak samo - ma nieco zakrzywiony kształt i formę przypominającą okoliczne domostwa, czym doskonale wpisuje się w kontekst. Część każdego z domków skierowana w stronę jeziora jest całkowicie przeszklona i zapewnia doskonały widok na okolicę. Dach części dziennej pokryty został trawą, tak iż wzniesienie wydaje się być naturalne, a domki sprawiają wrażenie niezależnych elementów. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 960 m.kw.
Dom jednorodzinny nazwany przez architektów Miejscem Spotkań, to nietypowy pomysł na budynek, w którym każdy może zachować trochę prywatności.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego