Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wertykalna farma w Dubaju

buma

Pustynna metropolia chce produkować własną żywność. Włoskie biuro Studiomobile zaprojektowało prototyp wertykalnej farmy, która korzystać będzie wyłącznie z morskiej wody.

Rolnictwo pochłania prawie 70% zasobów wody powierzchniowej, a jej konsumpcja cały czas rośnie.  Ekologiczne odsalanie wody, to nadzieja przede wszystkim dla obszarów, które pozbawione są tego dobra naturalnego.

Liczący ponad półtora miliona mieszkańców Dubaj, to rozrastająca się metropolia uzależniona od importu żywności. Niesprzyjający klimat, brak żyznych gleb i słodkiej wody były czynnikami, które ukształtowały projekt pracowni Studiomobile. Dubaj musi korzystać z tego, co ma pod dostatkiem - morskiej wody i wysokich temperatur.

Wertykalna farma przypomina wielką łodygę z osadzonymi na niej liśćmi. Ogromna iglica rozgałęziać  się będzie na odseparowane, owalne szklarnie znajdujące się na różnych poziomach.

Architekci inspirowali się projektami szklarni w Omanie i na wyspie Gran Canaria, które wykorzystują do uprawy odsalaną wodę. Wertykalna farma w Dubaju będzie wykorzystywać wodę do chłodzenia i nawilżania powietrza w poszczególnych szklarniach, jak również do podlewania roślin. Światło słoneczne będzie destylować słoną wodę, by w ten sposób otrzymać wodę słodką. Większość z technologii odsalania wody jest bardzo kosztowna i energochłonna.

Projekt pracowni Studiomobile bazuje na pasywnym procesie, który przebiega w trzech fazach. W pierwszym etapie woda paruje i nawilża wnętrze szklarni, co stwarza dobre warunki do uprawy roślin. Następnie powietrze jest wypychane z pomieszczenia i miesza się z ciepłym powietrzem z zewnątrz. W trzeciej fazie ciepła mieszanka wędruje w górę budynku. W tym czasie słodka woda skrapla się wokół rur z zimną słoną wodą. Kiedy zbierze się już dostatecznie dużo wody, spływa ona do specjalnych zbiorników, a stamtąd pobierana jest do podlewania roślin.

Wertykalne farmy nie są nową koncepcją. W 1999 roku profesor Dickson Despommier wraz ze studentami nowojorskiego Columbia University przedstawił pierwszy projekt wertykalnej farmy. Studiomobile, to jedynie koncepcja, która może okazać się bardzo kosztowną zachcianką.

Skomentuj:

Wertykalna farma w Dubaju