Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron

hada

Inwestycjom w Hafen City w Hamburgu kryzys niestraszny.

Mimo rozprzestrzeniającego się kryzysu i wszechobecnej tendencji do zaciskania pasa, na ponad 150-hektarowym placu budowy w Hamburgu prace nie ustępują. Budowa nowej Elbphilharmonie autorstwa Herzog&deMeuron również śmiało posuwa się do przodu.

Szwajcarscyarchitekci wzbudzili nie małą sensację przedstawiając swoją propozycję nowej filharmonii. Całość opiera się na starym magazynie, wybudowanym w 1966 roku, który będzie stanowił podstawę dla szklanej struktury. Dwie trzecie magazynu będzie przeznaczone na parking, co dodatkowo odciąży obszar portu. Oprócz tego w ceglanej części znajdzie się też wielkie zaplecze dla filharmonii, jak i część dydaktyczną. Obecnie całość została opróżniona i zainstalowano tam nowe rozwiązania konstrukcyjne, które będą w stanie unieść nowe zwieńczenie obiektu. Dwie wielkie sale koncertowe przeznaczone dla odpowiednio 2150 i 550 widzów znajdą swoje miejsce w szklanej części obiektu. Będą to supernowoczesne sale, które będą mogły sprostać najtrudniejszym wymaganiom akustycznym.

Po ogłoszeniu wyników konkursu wydawało się, że propozycja architektów jest zupełnie odrealniona. Całość łączy w sobie cechy starego budownictwa portowego i nowoczesne spojrzenie na architekturę. Forma"nadbudowy" zupełnie nie nawiązuje do jakichkolwiek wcześniejszych stylów w architekturze, lecz do luźnych skojarzeń z muzyką, jej ulotnością i ekspresją, wpływem na odbiorców. Tymczasem stara część magazynu będzie stanowiła silną podstawę pod nową strukturę.

W związku z przebudową starego magazynu portowego Kaispecher A na nową filharmonię, na nabrzeżu portu przygotowano specjalny punkt informacyjnyPavillon Elbphilharmonie autorstwa Studio Andreas Heller. Jest to tymczasowa instalacja, dotycząca zarówno działalności filharmonii, jak i nowego obiektu, który będzie ukoronowaniem rozbudowy portu i jego najcenniejszym obiektem. Całość wygląda jak sporej wielkości czarne pudło wydające z siebie dźwięki, a niekiedy i obrazki. Z zewnątrz można posłuchać i obejrzeć muzyków w czasie koncertu, jak i zebrać informacje dotyczące budowanego obiektu. W środku na własne oczy można się przekonać jak będzie wyglądała nowa filharmonia, również od środka.

Takie rozwiązanie punktu informacyjnego ma na celu wytłumaczyć mieszkańcom słuszność podjętych decyzji odnośnie realizacji obiektu i podkreśla ważność inwestycji. W Hamburgu nowa Elbphilharmonie nabrała szczególnego znaczenia od kiedy udało się na nią zebrać z prywatnych środków mieszkańców miasta około 72 miliony Euro na jej budowę. Choć nie pokrywa to w pełni zapotrzebowań na placu budowy, jednak jest znaczącym wsparciem i łatwo pokazuje, jak ważny dla mieszkańców będzie nowy obiekt.

    Więcej o:

Skomentuj:

Plac budowy w Hamburgu - Herzog&deMeuron