MUMUTH - teatr muzyczny projektu UN Studio
Ben van Berkel, współzałożyciel biura UN Studio, nie ukrywał, iż projekt MUMUTH ma dla niego duże znaczenie. Architekt pochodzi z muzykalnej rodziny, sam gra na pianinie i muzyka zawsze odgrywała w jego życiu wielką rolę.
Na początku marca w austriackim Grazu otwarto kolejny projekt holenderskiej pracowni UN Studio. MUMUTH to nowoczesny teatr muzyczny, który powstał przy tamtejszym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Stosowanych.
MUMUTH (Haus für Musik und Musiktheater der Kunstuniversität) już na etapie koncepcji miał być obiektem szczególnym, lecz równocześnie prostym w formie. Dla van Berkela najważniejsze było wybudowanie takiego budynku, w którym będzie można nie tylko usłyszeć muzykę, ale również ją zobaczyć.
Połączenie architektury i muzyki trafia do odbiorcy jeszcze przed samym przekroczeniem progów budynku. Szklaną bryłę otacza perforowany ekran z jedwabiu, na którym nadrukowane są rozmyte nuty widoczne również od środka. Ekran podświetlany jest także na różne kolory, które podkreślają umieszczony na nim wzór.
Pierwszym elementem, jaki przykuwa uwagę po wejściu do obiektu, są czerwone, połyskliwe schody, które kontrastują z resztą wnętrza. Spiralne klatka schodowa prowadzi wprost do sali koncertowej, a odwiedzający budynek mają wrażenie, jakby przechadzali się po czerwonym dywanie.
Van Berkel swój ostatni projekt określił mianem "zakręconej klasyki". I rzeczywiście spirale i skręcenia odgrywają w nim znaczącą rolę. Konstrukcja centralnej części budynku przypomina wielką sprężynę, która dzieli się na przeplatające się ze sobą wertykalne i ukośne mniejsze skręcenia, łączące wszystkie trzy piętra. Spiralna konstrukcja powstała z wysokowydajnego betonu, który wpompowany został od dołu, a nie jak zazwyczaj wylany od góry. Dzięki temu z dużą precyzją można było wyrzeźbić betonową "sprężynę". UN Studio udowodniło już, iż spiralne konstrukcje mogą być bardzo interesujące. Poprzednio ten motyw zastosowali w projekcie muzeum Mercedes Benz w Stuttgarcie.
Świetliki umieszczone w suficie mają podkreślać centralną, spiralną część wnętrza. Sufit wykonany został z warstw czarnego drewna, które dają efekt falowania powierzchni.
Oprócz głównej sali koncertowej w budynku znajduję się także foyer, sale prób, nowoczesne laboratorium dźwięków oraz pomieszczenia biurowe. Wnętrze sali koncertowej zdobi ten sam wzór, który znajduje się na elewacji. Sala może pomieścić 650 widzów, a jej akustyka będzie regulowana w ten sposób, by dźwięk zawsze był idealny, bez względu na rodzaj muzycznego wydarzenia.
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze codziennego użytku, dla studentów i wykładowców konserwatorium, oraz wejście oficjalne używane podczas występów i koncertów. Teatr zachowuje publiczny charakter - sale prób są otwarte dla publiczności, która może oglądać artystów przygotowujących się do występu.
Van Berkel długo czekał na realizację teatru muzycznego w Grazu. Od powstania koncepcji minęło prawie dziesięć lat i projekt wielokrotnie ulegał zmianie. Duże znaczenie miały wymogi techniczne i akustyczne, bardzo ważne przy tego typu projektach. W jednym z wywiadów architekt powiedział, iż "ważniejsze niż forma, jest to, co dzieje się wewnątrz budynku. Architektura jest tylko oprawą. Jest tłem". MUMUTH jest bez wątpienia budynkiem wysoce funkcjonalnym i jednym z najnowocześniejszych i zaawansowanych technologicznie obiektów muzycznych w Europie.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]