Kontrowersyjny dom z cegły, drewna i słomy - MOPET architecten
Ekscentryczny i nowoczesny dom kryty strzechą autorstwa MOPET Architecten.
Dzielnica Steigereiland, piewsza z siedmiu części rozbudowy Ijburgu, jest kolejnym miejscem zajętym przez wciąż dynamicznie rozwijające się miasto Amsterdam . Podobnie jak na modnej parę lat temu holenderskiej wyspie Borneo, również tutaj powoli powstają nowoczesne i atrakcyjne wizualnie domy mieszkalne szeregowe czy jednorodzinne, często autorstwa znanych, głównie holenderskich pracowni architektonicznych. Z miasta na wyspę można dostać się między innymi zupełnie nowym mostem zaprojektowanym przez Nicholasa Grimshaw'a. Pośród tego logicznego i nowoczesnego otoczenia na Steigereiland wybudowano dom kryty strzechą.
Dom zaprojektowany przez swoimi ogólnymi cechami i materiałami nawiązuje do szkoły amsterdamskiej z początku XX wieku, tak powszechnej w całym mieście. Jednak jego specyficzne przekrycie wyróżnia go spośród otoczenia. Kryty strzechą dach wygląda jak wolno stojąca abstrakcyjna rzeźba pośrodku geometrycznie poukładanego miasteczka różnorodnych domków.
Właściwości cegły, drewna i słomy zostały tutaj zestawione tak, aby podkreślić ekspresyjną formę dachu przykrywającego zupełnie prostą bryłę domu.
Bryła i plan samego obiektu są bardzo proste - wszystko zamyka się w prostopadłościanie. Całe napięcie i dynamika formy skupia się właśnie na słomianym dachu. Oprócz swojego rzeźbiarskiego charakteru, specyficzna forma dachu umożliwia dodatkowe doświetlenie poddasza ukrytego ?pod" słomą i umożliwia dostęp na taras.
Całość prezentuje się dość nietypowo. Słoma idealnie sprawdziła się jako materiał dachowy dla tak abstrakcyjnego kształtu, jednocześnie dodała obiektowi niezwykłego, nieco kontrowersyjnego charakteru. Holenderscy architekci udowodnili, że nie każdy dom kryty strzechą musi być wiejską chatką w urokliwym pejzażu.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia