Wieżowiec Fostera o połowę krótszy
Szczęście nie dopisało Fosterowi w Las Vegas. Harmon Hotel, który zaprojektował w ramach kompleksu CityCenter, będzie zmniejszony o połowę i to bynajmniej nie z powodu kryzysu.

Zawinił człowiek. Inwestor zdecydował o zmianie projektu ze względów bezpieczeństwa. Zbrojenia na wyższych kondygnacjach zostały źle wykonane i jedynym rozwiązaniem jakie zostało jest skrócenie budynku. Z 49 pięter pozostanie jedynie 28!
Plany budowy kompleksu CityCenter ujawniono w 2004 roku. Zapowiadano, że w światowej stolicy hazardu powstanie wyjątkowa enklawa, miasto w mieście, nowe centrum Las Vegas.
Inwestorom udało się przyciągnąć takie sławy architektury jak Zaha Hadid, Daniel Libeskind , Helmut Jahn, Rafael Vinoly oraz Cesar Pelli. Kasyno, hotele, centrum handlowe oraz apartamentowce prosto z pracowni największych architektów są świetną reklamą dla kompleksu CityCeter. Wśród projektów znalazł się budynek Normana Fostera. Harmon Hotel oprócz pokoi hotelowych miał pomieścić 207 apartamentów oraz luksusowy butik. W wyniku zaniedbań budowlanych zrezygnowano z części mieszczącej apartamenty, a ukończenie budowy przesunięto na 2010 rok.
Zgodnie z pierwotnym projektem Hormon Hotel miał być nieznacznie wyższy od pozostałych budynków kompleksu. Jego delikatnie zakrzywiona bryła o harmonijnych kształtach doskonale komponowała się z resztą budowli, jednak po skróceniu projekt Fostera wygląda groteskowo. Nie wiadomo jeszcze, jak budynek będzie zakończy i czy architekt dokona poprawek w projekcie, tak by nie wyglądał jak wyrastający z ziemi luksusowy bunkier. Zmiany wpłyną także na wygląd całego kompleksu. Krótszy o połowę Hormon Hotel odróżnia się na tle sąsiadujących z nim strzelistych budynków, które miały tworzyć harmonijną kompozycje. Teraz równowaga zostanie zaburzona i niewątpliwie projekt Fostera będzie przyciągał uwagę i to niekoniecznie pozytywną.
A co na to sam twórca pechowego hotelu? Architekt na razie unika mediów i nie udzielił jeszcze oficjalnego komentarza.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.