Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom zmiennym jest - ruchoma fasada Sliding House

buma

Wieczór pod rozgwieżdżonym niebem bez opuszczania kanapy? Żaden problem. Jedno naciśnięcie guzika i po sześciu minutach widok za oknem zmienia się nie do poznania.

Podczas gdy wielu architektów skłania się ku projektom jak najbardziej oszczędnym i uciekającym od rozwiązań hi-tech, londyńskie biuro dRMM (de Rijke Marsh Morgan) postanowiło zbudować dom, który nie jest jedynie statyczną bryłą. Sliding House to prawdziwa "maszyna do mieszkania". Ruchoma fasada tegodomu pozwala zmieniać kształt budynku i dostosowywać go do potrzeb mieszkańców.

Dom powstał w Suffolk we wschodniej Anglii. Jego struktura składa się z trzech oddzielnych budynków: głównej bryły domu, garażu oraz całkowicie przeszklonego domku gościnnego. Każda z brył ma prosty, kształt nawiązujący wyglądem do stodół, jakie można zobaczyć w hrabstwie Suffolk.

Ruchome ściany oraz dach przemieszczają się osłaniając lud odsłaniając poszczególne części domu. Ruchoma fasada ma 28 metrów długości, waży 50 ton i porusza się po specjalnych szynach. Zasilana jest za pomocą czterech silników elektrycznych, które ładowane są dzięki energii pochodzącej z paneli słonecznych. Mogą być także zasilane przy pomocy konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.

Ścianą można sterować w ten sposób, aby pomiędzy statycznymi elementami zabudowy powstały zadaszone podwórka. W zimie będzie służyła także jako dodatkowa izolacja przed niskim temperaturami. Właściciele Sliding House chcą również wybudować basen. Ruchoma fasada zatem będzie doskonałą osłoną w mało słoneczne dni.

Architekci postanowili wykorzystać do budowy lokalne surowce. Fasada statycznych części domu wykonana została z modrzewia pomalowanego na czarno i czerwono. Elewację pokrywa również czerwona gumowa membrana, a domek gościnny wykonany został całkowicie ze szkła. Ruchoma ściana natomiast, to konstrukcja ze stali oraz drewna modrzewiowego w brązowym kolorze.

Architektura dynamiczna nie jest nową koncepcją. Ruchome budynki zawsze fascynowały architektów. Powstawały szalone wizje, często z pogranicza fantastyki. Projekt pracowni dRMM to kontrolowana dawka szaleństwa i do tego udana.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!

Skomentuj:

Dom zmiennym jest - ruchoma fasada Sliding House

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej