Sala sportowa w Bale projektu 3LHD
Miejska hala sportowa powstała w harmonii z historycznym otoczeniem północnej Chorwacji.









Miejscowość Bale (nieco ponad 1tys mieszkańców), położona w północnej Chorwacji, ma sylwetę typową dla północno-adriatyckich miasteczek - dominantą jest tutaj kościół wraz z niewielkim renesansowym pałacem wtopionym w wąskie, wapienne uliczki miasteczka . Taki historyczny krajobraz tworzy kontekst dla sali sportowej. W takich przypadkach każda ingerencja w tak silnie jednolitą tkankę może zburzyć harmonię otoczenia i doprowadzić do postrzegania obiektu jako agresora. Tym razem, dzięki dbałości architektów - grupy 3LHD - udało się pogodzić historyczny klimat miasteczka z nowoczesną formą obiektu.
Sala sportowa w Bale ma charakter ogólnodostępny - jest własnością lokalnego samorządu. Ogólne wymiary hali zostały oparte o wymiary boiska do koszykówki. Całe zaplecze i inne funkcje zostały sprytnie ukryte poza głównym obiektem - pod ziemią lub w zabudowie zdającej się być jedynie sąsiednią. Dla odbywających się tu imprez głównym wejściem na halę jest bezpośrednie wejście na trybuny - jest to możliwe ze względu na cieplejszy niż w Polsce klimat. Dzięki temu zaoszczędzono sporo miejsca, a obiekt zdaje się być bardziej przyjaznym poprzez swoją bezpośredniość.
Budowanie boisk czy szkolnych sal sportowych jest obecnie tematem "na topie" . Niestety większość z realizacji nie różni się z zewnątrz niczym od hal przemysłowych. Dodatkowo w sprawie "Orlików" planowane są cięcia finansowe. Sala sportowa w Bale kosztowała ok. 1mln Euro podczas gdy średni koszt budowy (tylko) boiska - tzw. "Orlika" wynosi około 1,5mln zł.
Obiekt został wyróżniony na Światowym Festiwalu ArchitekturywBarcelonie w 2008 roku.
Sala w Bale powinna służyć jako przykład dobrych rozwiązań - z pewnością od strony architektonicznej.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.