Sala sportowa w Bale projektu 3LHD
Miejska hala sportowa powstała w harmonii z historycznym otoczeniem północnej Chorwacji.
Miejscowość Bale (nieco ponad 1tys mieszkańców), położona w północnej Chorwacji, ma sylwetę typową dla północno-adriatyckich miasteczek - dominantą jest tutaj kościół wraz z niewielkim renesansowym pałacem wtopionym w wąskie, wapienne uliczki miasteczka . Taki historyczny krajobraz tworzy kontekst dla sali sportowej. W takich przypadkach każda ingerencja w tak silnie jednolitą tkankę może zburzyć harmonię otoczenia i doprowadzić do postrzegania obiektu jako agresora. Tym razem, dzięki dbałości architektów - grupy 3LHD - udało się pogodzić historyczny klimat miasteczka z nowoczesną formą obiektu.
Sala sportowa w Bale ma charakter ogólnodostępny - jest własnością lokalnego samorządu. Ogólne wymiary hali zostały oparte o wymiary boiska do koszykówki. Całe zaplecze i inne funkcje zostały sprytnie ukryte poza głównym obiektem - pod ziemią lub w zabudowie zdającej się być jedynie sąsiednią. Dla odbywających się tu imprez głównym wejściem na halę jest bezpośrednie wejście na trybuny - jest to możliwe ze względu na cieplejszy niż w Polsce klimat. Dzięki temu zaoszczędzono sporo miejsca, a obiekt zdaje się być bardziej przyjaznym poprzez swoją bezpośredniość.
Budowanie boisk czy szkolnych sal sportowych jest obecnie tematem "na topie" . Niestety większość z realizacji nie różni się z zewnątrz niczym od hal przemysłowych. Dodatkowo w sprawie "Orlików" planowane są cięcia finansowe. Sala sportowa w Bale kosztowała ok. 1mln Euro podczas gdy średni koszt budowy (tylko) boiska - tzw. "Orlika" wynosi około 1,5mln zł.
Obiekt został wyróżniony na Światowym Festiwalu ArchitekturywBarcelonie w 2008 roku.
Sala w Bale powinna służyć jako przykład dobrych rozwiązań - z pewnością od strony architektonicznej.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia