Dom na wyspie dla każdego - osiedle Waterwijk od MVRDV
Budownictwo socjalne po holendersku - kolorowo i nietypowo.
Holandia jest jednym z najbardziej liberalnych i pro-socjalnych państw Europy. Posiada rozwinięty system pomocy społecznej, także w dziedzinie mieszkalnictwa. Jest także jednym z najgęściej zaludnionych. Taka sytuacja wpływa na rynek mieszkań w tym położonym poniżej poziomu morza państwie; zupełnie jak w Polsce , mieszkania są drogie i jest ich ciągle za mało. Zmusza to projektantów holenderskich do poszukiwania nowych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego, które sprostają wymaganiom mieszkańców, jak i odbiorców - od strony estetycznej, tak szalenie ważnej dla Holendrów.
Takiego zadania podjęła się grupa MVRDV projektując założenie urbanistyczne osiedla Waterwijk w Ypenburgu, pod Hagą. Gmina Ypenburg przeznaczyła osiedle w połowie na mieszkania socjalne pod wynajem, w połowie jako domy na sprzedaż po stosunkowo niskich cenach. Jednak efekty przyjętych rozwiązań projektowych sprawiły, że osiedle wcale nie przypomina realizacji socjalnych.
Ypenburg składa się z kilku wysp, każda o odmiennej typologii. Znajdziemy tam zarówno mieszkaniówki wielorodzinne , domy atrialne czy szeregowe, jak i duże rodzinne wille . Jedną z części dzielnicy jest Waterwijk z zaprojektowanymi przez MVRDV Hagen Island, Patio Island i znajdującymi się nad jeziorem czterema zespołami podwójnych domów - Watervillas.
Hagen Island jest zabudową złożoną z niewielkich domów , zbliżonych formą, choć zróżnicowaną materiałami wykończeniowymi, takimi jak: okładzina z paneli laminowanych, drewno , blachy cynkowej czy okładzina z płytek ceramicznych. Domy rozmieszczone są w różnych odległościach od siebie przez co działki, na których się znajdują, są również różnych wielkości. Dzięki temu pomiędzy domami z różnie zagospodarowanymi ogródkami powstały wąskie i klimatyczne uliczki, które sprawiają, że osiedle zdaje się być maleńką wioską z przyjaznymi mieszkańcami.
Patio Island najlepiej można określić masywem mieszkaniowym. 44 domy atrialne zgrupowane ze sobą tworzą jedną "wyspę". Każdy pojedynczy dom wszystkimi pomieszczeniami zwrócony jest do wewnętrznego atrium. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą szczególnie asymilować się z sąsiadami i mają raczej introwertyczne usposobienie. Z zewnątrz obiekt prezentuje się dość dziwnie i przywodzi na myśl powiedzenie "mój dom jest moją twierdzą? w dosłownym znaczeniu.
Watervillas, malowniczo położone nad jeziorem , to cztery zespoły podwójnych domów jednorodzinnych. Ustawione są one prostopadle do brzegu, jak gdyby na drewnianych pomostach ograniczających teren wokół każdego domu. Pomiędzy domami znajdują się publiczne kanały na których mieszkańcy dzielnicy mogą ?parkować? swoje łodzie. Z każdego domu roztacza się wspaniały i relaksujący widok na jezioro i widoczne z oddali miasto .
Oprócz obiektów zaprojektowanych przez architektów MVRDV w Waterwijk znajdują się też bardziej klasyczne rozwiązania domów jednorodzinnych. Wszystkie są niewielkich gabarytów i znajdują się na niewielkich działkach, część zaś w ogólnodostępnych przestrzeniach pół-publicznych. Wszystkie jednak charakteryzują się pozamiejskim klimatem. W projekcie udział wzięły także takie pracownie architektoniczne jak:Bosch Architects czy Claus en Kaan Architects.
Pracownia MVRDV znana jest z niekonwencjonalnych realizacji, które w sposób świadomy prowokują swoim bezpośrednim podejściem do formy. Grupa celowo działa przeciw zasadom, które wydają się w architekturze najbardziej oczywiste. Z drugiej stronie właśnie dzięki takiej zabawie w Ypenburgu mamy do czynienia z ciekawym założeniem, a nie kolejnym nudnym osiedlem jednakowych domków.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]