Santiago Calatrava krytykowany
Calatrava kontynuuje rozbudowę Miasta Sztuki i Nauki w Walencji w Hiszpanii. Mieszkańcy miasta sprzeciwiają się kolejnej inwestycji uważając ją za zbędną.
Santiago Calatrava zaprojektował kolejny budynek, który uzupełni założenie Miasta Sztuki i Nauki w Walencji. Mowa o Agorze - centrum konferencyjno- wystawienniczym, które jest zlokalizowane pomiędzy nowym mostem Calatravy a Oceanarium. Jest to struktura na planie zbliżonym do elipsy o długości 88 m, szerokości 66 m i wysokości 70m. Całość zajmie 5 tys. m2.
Ciekawostką ma być otwierany dach, podobnie, jak to ma miejsce w pobliskim budynku Hemisfery. Architekt podkreśla, że zależy mu na maksymalnym doświetleniu wnętrza. Bryła będzie się składać z elementów stalowych i dużych paneli szklanych. Część elewacji będzie pokryta niebieskimi płytkami ceramicznymi. Obiekt zbliżony będzie charakterem do pozostałych budynków Miasta Sztuki i Nauki.
Wygląd Agory do złudzenia przypomina propozycję Calatravy dla WTC Tansportation Hub w Nowym Jorku . Kwestia powtarzania motywów przez architekta już wielokrotnie była komentowana. Tym razem jednak inwestycja może być zagrożona.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]