Pływający Louvre Jeana Nouvela
Do roku 2012 i kosztem ponad 108 milionów dolarów w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Dhabi - powstanie filia jednego z najbardziej znanych muzeów świata - paryskiego Louvre.
Jego gmach o powierzchni 26 tys. kw. zaprojektował francuski architekt Jean Nouvel. Budynek będzie zlokalizowany na wyspie Saadiyat i dołączy do grona innych spektakularnych obiektów kulturalnych autorstwa znanych architektów - Sheikh Zayed National Museum Normana Fostera, Guggenheim Abu Dhabi Franka Gehryego, Centrum Sztuki Zahy Hadid i muzeum morskiego projektu Tadao Ando.
Projekt Nouvela odwołuje się w bezpośredni sposób do swojego kontekstu. Jest tak samo monumentalny jak inne otaczające go obiekty kulturalne lecz jest to monumentalność mniej krzykliwa i nawiązująca w o wiele większym stopniu do kultury arabskiej i wpływających na nią uwarunkowań klimatycznych.
Jak twierdzi Jean Nouvel koncepcja projektu oparta została na głównym symbolu arabskiej architektury - kopule. Kopuła Louvre Abi Dhabi ma jednak znacznie nowocześniejszy wymiar. Jej bryłę wyznacza delikatny łuk, powodujący raczej skojarzenia z latającym spodkiem aniżeli z kopułami muzułmańskich meczetów. Zdaniem architekta to rozwiązanie ma łączyć nowoczesność architektury z arabską tradycją i funkcjami jakie będzie spełniał obiekt.
Dodatkowym elementem projektu Nouvela nawiązującym do arabskiej kultury jest nadanie kopule budynku ażurowej formy. Przestrzenie wystawowe w jego wnętrzu, porozrzucane mają być natomiast między basenami i kanałami z wodą. Światło słoneczne padające przez ażurową powłokę kopuły, będzie się w ten sposób odbijać się od tafli wody i rzucać refleksy świetlne na białe ściany muzeum. Gra świateł jaka zostanie przez w ten sposób zaaranżowana we wnętrzu, ma nadawać przestrzeniom wystawowym mistyki i pomagać w kontemplacji zgromadzonych dzieł sztuki.
Podobnie jak większość projektowanych obecnie obiektów muzealnych, także i projekt Jeana Nouvela został zaprojektowany jako miejsce tętniące życiem. Prócz sal przestrzeni wystawowych pod kopułą obiektu zlokalizowana ma być księgarnia, restauracje i kawiarnie. Budynek ma być dostępny dla swoich gości zarówno z lądu jak i od strony wody.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia