The Plein & Pavilion - wielki X od UN Studio
Budynek w kształcie litery X, który ma powstać na Manhattanie zyskał już wiele przydomków. Przez jednych nazywany wiatrakiem, innym przypomina kwiat, a niektórzy skojarzyli go z bronią w kształcie gwiazdki używaną przez ninja.
Dokładnie czterysta lat temu Henry Hudson pod holenderską banderą wpłynął do Zatoki Nowojorskiej. Aby uczcić to wydarzenie, na jednym z nowojorskich placów powstanie pawilon autorstwa Holendrów z UN Studio.
Pawilon o powierzchni 5 tys. m.kw. stanie na niezagospodarowanym dotąd placu przy Whitehall Street - jednym z ważniejszych węzłów komunikacyjnych w Nowym Jorku. Przystanki autobusowe, stacja metra i terminal promowy w jednym miejscu sprawiają, iż codziennie przewija się tamtędy 70 tys. podróżnych i około 2 miliony turystów rocznie. Dlatego też oprócz budowy pawilonu przewidziano także reorganizację placu i dostosowanie go do potrzeb osób korzystających z komunikacji miejskiej.
W budynku znajdować się będzie kawiarnia, informacja turystyczna oraz szalety miejskie. Na białej elewacji pawilonu umieszczone zostaną diody, które będą podświetlać budynek w nocy.
Budowa zostanie rozpoczęta już we wrześniu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem będzie to jedyny ukończony budynek autorstwa UN Studio na amerykańskim kontynencie. Rok temu w stanie Nowy Jork spłonął dom zaprojektowany przez Bena van Berkela i Caroline Bos zaledwie sześć miesięcy po zakończeniu prac budowlanych. Natomiast budowa luksusowego nowojorskiego apartamentowca Five Franklin Place została wstrzymana.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]