Estudio Barozzi Veiga
Młodzi hiszpańscy architekci podbijają Europę!
Uczestniczą z sukcesami w wielu międzynarodowych konkursach, proponując piękną architekturę, która mimo swojej nowoczesności znakomicie wpisuje się w kontekst miejsca.
Pracownia Estudio Barozzi Veiga została założona w 2004 roku przez urodzonego w 1976 w Trento we Włoszech Fabrizio Barozziego oraz pochodzącego z hiszpańskiego Santiago Alberto Veigę, urodzonego w 1972. Obaj architekci wcześniej zdobywali doświadczenie w znanych pracowniach, które zaowocowało licznymi realizacjami z zakresu wnętrz, architektury i urbanistyki , których wiele to efekty wygranych konkursów .
Projekty pracowni mają być efektem wnikliwych poszukiwań idealnej formy dla spełnienia wymagań funkcji.
Większość projektów firmy, której główna siedziba znajduje się w Barcelonie , zlokalizowana jest na Półwyspie Iberyjskim, ale także we Włoszech i Niemczech.
Do ostatnich sukcesów firmy należy zwycięstwo w konkursie na filharmonię w Szczecinie.
Kilka wybranych opracowań projektowych Estudio
Sala koncertowa w Aguilas, Hiszpania
Jest to zwycięski projekt z konkursu architektonicznego przeprowadzonego w 2004 roku. Zadaniem uczestników było stworzenie krajobrazowego zamknięcia nabrzeża miasta Aguilas nad Morzem Śródziemnym.
Sama forma zaprojektowana przez architektów z EBV ma stanowić twórcze połączenie sztuczności miasta z naturalnymi formami występującymi w otaczającym krajobrazie, jednocześnie będą efektownym znakiem w przestrzeni.
Budynek Rady Zarządzającej Apelacji Ribera del Duero w Hiszpanii
Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie rozbudowy istniejących budynków oraz przystosowanie ich do pomieszczenia biur Rady Zarządzającej.
Zwycięski projekt Barozzi Veiga ma odwzorowywać uwarunkowanie, które istnieją w zaproponowanej przez inwestora lokalizacji. Główna bryła budynku ma odwzorowywać przenikanie się różnych elementów tworzących jego otoczenie - krajobrazu, miasta i powietrza.
Szczególnie efektownie budynek ma wyglądać w nocy, kiedy podświetlone zostają nierównomiernie rozłożone okrągłe perforacje "wieży".
Szkoła Savoy w Merano we Włoszech
Zupełnie innego podejścia wymagał projekt rozbudowy szkoły Savoy w Merano we Włoszech. Inwestor nie szukał tu bowiem budynku - znaku, czy budynku - symbolu, jak w przypadku poprzednich dwóch omówionych zadań konkursowych, ale oczekiwał jak najbardziej użytecznej przestrzeni, które nie zdominuje istniejącego, zabytkowego budynku.
Zdaniem architektów z EBV każde rozszerzenie, rozbudowa zmusza projektanta do poszukiwań połączeń z tym, co ma się rozbudowywać. Autorzy muszą zadawać pytania, jak nowy obiekt będzie oddziaływał na zastaną przestrzeń.
W przypadku szkoły Savoy architekci zdecydowali się na dodanie zamkniętej, pełnej masy, która połączona byłaby minimalistycznym, eterycznym szklanym paskiem korytarza z głównym budynkiem, tak, żeby zbyt blisko nie stykać proponowanej dużej i ciemnej masy z oryginalną zabudową, a jednocześnie wytworzyć napięcie pomiędzy oboma obiektami.
Projekt nowego budynku Filharmonii Szczecińskiej
Zwycięski dla barcelońskiej firmy konkurs sprzed roku najprawdopodobniej doczeka się swojej realizacji pomimo niewielkiego skandalu, jaki wybuchł po ogłoszeniu wyników (pewna holenderska firma zarzucała Hiszpanom plagiat swojego dawnego pomysłu, jednak później wycofała się z zarzutów, a jej właściciel przeprosił EBV i opinię publiczną za swoje pochopne wypowiedzi).
Hiszpanie zaproponowali niesłychanie rzeźbiarką i piękną formę budynku, która wprowadza do Szczecina zupełnie nową jakość architektoniczną i może stać się wizytówką miasta.- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia