Most niezgody
Za oryginalną koncepcją nie zawsze kryje się wyobraźnia. Oddany niedawno do użytku most autorstwa Santiago Calatravy przysporzył Wenecji więcej problemów, niż korzyści.
Kłopotliwa budowla, to Most Konstytucji, który otwarto niespełna miesiąc temu. Most zajął honorowe miejsce nad Kanałem Grande, ale pomimo wyszukanej formy i nowoczesnego designu już na etapie projektu budził wiele kontrowersji. Przede wszystkim zarzucano mu brak stabilności i dostępu dla osób niepełnosprawnych oraz rosnące koszty realizacji projektu. Niektóre z tych wad udało się usunąć, ale praktyka pokazała, iż most Calatravy jest o wiele bardziej kłopotliwą budowlą niż myślano.
Most kłopotliwy okazał się w szczególności dla 10 turystów, którzy zwichnęli kostki i doznali innych urazów. Problem polega na tym, iż konstrukcja mostu dezorientuje poruszających się po nim przechodniów. Nieregularnie ułożone schodki tworzą złudzenie optyczne, a niektóre z nich służą jako wysunięte punkty widokowe. Most składa się z części szklanych i stalowych, co zdaniem odwiedzających Wenecję dodatkowo wprowadza chaos. W efekcie przechodnie nie trafiają w schodek i niestety czasami nie kończy się jedynie na ześlizgnięciu.
Na razie pojawił się pomysł, by na stopniach umieścić ostrzegawcze naklejki, jednak doświadczenie pokazuje, iż turyści zwykli są patrzeć raczej na piękne widoki niż pod nogi.
W wyniku skarg władze miasta musiały zamknąć Most Konstytucji i czekają na poprawki, jakie wniesie architekt.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia