Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

BAR Architects w Polsce

buma

Zaprojektowali już przytułek dla narkomanów i budynek, odwiedzany zaledwie sześć razy do roku - BAR Architects nie boją się wyzwań i wciąż szukają nowych obszarów dla architektury. Wystawę poświęconą twórczości biura będzie można oglądać w katowickiej galerii SARP od 9 września.

Klaas van der Molen i Joost Glissenaar poznali się na studiach w Academie van Bouwkunst w Rotterdamie. Po wspólnym zwycięstwie w konkursie dla młodych talentów postanowili rozpocząć stałą współpracę. W 1999 roku powstało mieszczące się w Rotterdamie biuro BAR Architects (Bureau voor Architectuur Rotterdam). Pomimo iż zwycięski projekt do dziś nie został zrealizowany, van der Molen i Glissenaar szybko zdobyli sobie uznanie w środowisku.

Pierwszym zrealizowanym projektem BAR Architects było centrum sztuki współczesnej BAK w Utrechcie. Budynek to połączenie starego z nowym - do fasady z 1650 roku dobudowano nowoczesną, złożoną ze stali i szkła bryłę. Jak twierdzą autorzy, centrum BAK, to trzypoziomowa przestrzeń, która tworzy jednolitą całość i sprawia wrażenie ciągłości.

BAR Architecsts, to również twórcy Bridgehouse położonego w holenderskim Middelburg. Budynek odwiedzany jest zaledwie sześć razy do roku, kiedy to otwierany jest most, przez resztę czasu służy jako stacja transformatorowa. ?Szaleństwo na wodzie?, jak nazywają go van der Molen i Glissenaar, to więcej niż zwykły budynek. Bridgehouse, to architektoniczna rzeźba ze szkła, która mogłaby być jedynie zwykłym i nudnym budynkiem technicznym, gdyby nie wyobraźnia i dalekowzroczność twórców.

Jednym z większych projektów BAR Architects jest nowy budynek Teatru Królewskiego w Kopenhadze. Wyglądający, jak ułożone obok siebie różnej wielkości pudełka teatr usytuowany został na nabrzeżu w dzielnicy Kvaesthusbroen. Fasada wykonana jest ze stali nierdzewnej, w której wywiercono otwory. Dzięki temu światło dostaje się do wnętrza, a w nocy tatr wygląda jak ogromny lampion.

W twórczości BAR ARchitects jest również polski akcent. Biuro stworzyło projekt muzeum poświęconego twórczości Edwarda Krasińskiego - awangardowego rzeźbiarza. Po śmierci artysty, jego żona przy współpracy z Fundacją Galerii Foksal, postanowiła upamiętnić sztukę Krasińskiego. Położone na 13 piętrze warszawskiego bloku przy al. Solidarności 64 studio artysty wraz z przeszklonym tarasem na dachu tworzą nowatorskie muzeum oraz Instytut Awangardy .

Otwarciu wystawy poświęconej BAR Architects, która potrwa do 4 października, towarzyszyć będzie wykładKlaasa van der Molena.

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV

Skomentuj:

BAR Architects w Polsce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej