Piękne i ekologiczne Francuskie Archiwum Państwowe
Idea, którą kierowali się architekci z LAN Architecture projektując siedzibę Francuskiego Archiwum Państwowego, było stworzenie budynku o minimalnym wpływie na środowisko naturalne. Finalny projekt nie tylko owocuje w proekologiczne technologie, ale także został harmonijnie wkomponowany w krajobraz francuskiej prowincji.
Już sama elewacja gmachu zdradza, że to właśnie natura będzie grała w nim pierwsze skrzypce. Lustrzany ornament, który kształtem przywodzi na myśl pnącą winorośl, odbija obraz otaczającego budynek krajobrazu. Taki zabieg pozwala harmonijnie wtopić ostrą, sześcienną bryłę budowli w pejzaż, a także sprawić by stała się ona nośnikiem ekologicznej idei.
Gmach Archiwum ma zajmować obszar 1400 m2 i ma posiadać 6400 m2 powierzchni użytkowej. Według projektu LAN Architecture zarówno jego konstrukcja jak i zastosowane technologie mają wpływać na ograniczenie energochłonności budynku. Złożona z podwójnej warstwy betonu fasada, a także ograniczenie mostków termicznych, dają wystarczającą izolację by w zimie zachować we wnętrzu ciepło, a w lecie chłód.
Obiekt, z uwagi na swoją odległą lokalizację od sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, będzie wyposażony w system uzdatniania wody pitnej i oczyszczania ścieków. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła ma zagwarantować, że będzie on także samowystarczalny pod względem energetycznym.
Budynek stanie w miejscowości Bure, a szacowany koszt inwestycji opiewa na 12 mln euro.
- Więcej o:
- ekologia
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy