Muzeum Liaunig - sztuka pod ziemią i nad krawędzią
Parę metrów ponad krawędzią zbocza pojawia się niespodziewanie bryła nowego muzeum sztuki nowoczesnej w Neuhaus w Karyntii.
Ale to tylko widok od strony trasy wiodącej pod Liaunig Museum. W rzeczywistości konstrukcja jest o wiele większa i bardziej złożona niż się wydaje.
Budynek o długości 150 metrów i szerokości 14 metrów tylko częściowo znajduje się na powierzchni ziemi. Widoczny od strony jezdni fragment to taras widokowy wraz z częścią przestrzeni wystawienniczej.
Projekt przypomina rurę przecinającą pagórek i wystającą trochę ponad pobliską krawędzią zbocza. Muzeum prawie w całości schowane pod ziemią nie ingeruje w pejzaż górzystej Karyntii.
Autorzy projektu, austriackie biuro Querkraft, ograniczeni byli budżetem muzeum. Początkowo realizacją budowy miała zająć się Odile Decq. Jednakże jej projekt wstrzymano krótko przed rozpoczęciem budowy - okazał się zbyt drogi. Querkraft zdecydowało się zatem na minimalistyczną formę oraz proste materiały - dominują beton , szkło i stal.
Na powierzchni około 5000 m2 zmieszczono foyer, pracownie, pomieszczenia biurowe oraz przestrzeń wystawienniczą.
Liaunig Muzeum to prywatna inicjatywa. Pomysłodawcą jest przemysłowiec oraz kolekcjoner sztuki - Herbert W. Liaunig. W Liaunig Muzeum znajdzie się głównie sztuka nowoczesna oraz kolekcja przedmiotów ze złota. Otwarcie już 29 sierpnia.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]