Norman Foster na plaży w Rimini
Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o budzącym kontrowersje projekcie eko-miasta znad Morza Czarnego, a już świat obiegła wiadomość o przedstawieniu przez sir Normana Fostera kolejnej koncepcji zagospodarowania wybrzeża...tym razem włoskiego
Rimini - czy jest ktoś kto choćby raz w życiu nie słyszał nazwy tego adriatyckiego kurortu? Teraz słoneczna riwiera prócz swych 20 kilometrowych piaszczystych plaż i urokliwej starówki, wzbogaci się o kompleksową zabudowę autorstwa pracowni Foster and Partners.
źródło: Foster and Partners
Koncepcja podkreśla ważaną rolę morza i plaży w historii kurortu, poprzez połączenie przestrzeni miasta z wybrzeżem. Dodatkowo jej celem jest stworzenie całorocznej atrakcji dla odwiedzających Rimini turystów.
źródło: Foster and Partners
Dominantą całego założenia będzie wieża hotelowa o urozmaiconym kształcie. Na parterze mieścić się będzie muzeum Felliniego. Połączy się ona płynnie z molo, wdzierającym się w morze na 300 m.
źródło: Foster and Partners
Projekt podkreśla tradycję Rimini w zakresie tworzenia zielonych bulwarów, których najlepszym przykładem jest Via Vespucci. Publiczny park, stanowiący w koncepcji londyńskiej pracowni oś projektu, został połączony z promenadą i ma za zadanie dostarczać spacerowiczom schronienia przed palącym południowym słońcem.
źródło: Foster and Partners
Nawiązując do długoterminowego planu rozwoju miasta, w projekcie zaproponowane zostały także pewne rozwiązania proekologiczne. Opierają się one przede wszystkim na wykorzystaniu ekologicznych technologii takich jak: ogniwa słoneczne do wytwarzania energii elektrycznej czy też system odzyskiwania wody z deszczówki.
źródło: Foster and Partners
- Jesteśmy zachwyceni, że mogliśmy przedłożyć naszą propozycję ożywienia tego popularnego kurortu jakim jest Rimini - mówi Stefan Behling z Foster and Partners. - To wspaniała szansa by zjednoczyć miasto z wybrzeżem i by odnowić przestrzeń publiczną.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]