Przykładny dom z Przyszłości
Future Systems i ich dom z Przyszłości.
Londyńska pracownia Future Systems ujawniła projekt prywatnego domu w Hrabstwie Kent. Parcela, na której powstanie mieści się wśród krajobrazów objętych ochrononą. Aby uzyskać pozwolenie na budowę, projekt musiał być uznany za przykładną architekturę i to na skalę całej Welkiej Brytanii.
Dom jest osadzony na pochyłym terenie skierowanym na południe. Z działki widać malowniczy krajobraz Kentu, założeniem projektowym domu jest, aby impakt na otaczający go krajobraz był jak najmniejszy.
Dom jest parterowy i całkowicie przeszklony, nieprzezroczyste części cokołu będą porośnięte bluszczem. Cieniutki dach będzie się opierać na słupkach z inoxu, jego krawędź będzie wykończona tym samym materiałem. Konstrukcja dachu ma być prefabrykowana z materiałów kompozytowych. Droga dojazdowa oraz zewnętrzne powierzchnie użytkowe będą utwardzone kratami trawnikowymi tak, aby dom był otoczony zielenią.
Budynek będzie ogrzewany za pomocą pompy pobierającej ciepło z gruntu. Zimą, wielkie podwójnie przeszklone powierzchnie mają pomagać gromadzić ciepło słoneczne. Latem, daleko wysunięty dach ma zapobiegać przegrzewaniu się domu. Płaski dach będzie używany jako zbiornik na wodę deszczową do podlewania ogrodu i do spłukiwania ubikacji.
Dom uzyskał pozwolenie na budowę zeszłej jesieni, jego budowa ruszy jeszcze w tym roku.
O pracowni Future Systems było głośno w związku z debatą nad ich kontrowersyjnym projektem czeskiej biblioteki narodowej. Mimo że konkurs wygrali ponad rok temu, do dziś nie wiadomo czy budynek powstanie. Założyciel pracowni, Jan Kaplicky, projektuje głównie bryły-bloby o ''retro-futurystycznej''' estetyce, zaprojektowaną przez niego bibliotekę przezwano ośmiornicą.
Choć porównywanie prywatnej rezydencji z instytucją publiczną jest karkołomne. Można spostrzec że w obu projektach, architekt konsekwentnie spełnia postawione mu wymagania, a przy tym nie rezygnuje z własnej estetyki. Biblioteka jest widoczna na tle historycznej dzielnicy a dom się wtapia w naturalny krajobraz.
Odnośnie ich 'estetyki z przyszłosci', to przypomina beztroską przeszłość z kreskówek. Gdy dom powstanie, będzie odrobiną naiwności 'w kraju realistów', nikomu to nie zaszkodzi. Ale czy ten mały sukces sprawi że wybudowanie ośmiornicy u Czechów stanie się bardziej realne?
Skomentuj:
Przykładny dom z Przyszłości