Stadiony na Euro 2008 - Austria
Chyba każdy odczuwa już powoli emocje związane ze zbliżającymi się finałami Euro 2008. W tym roku rozgrywki odbywają się w Austrii i Szwajcarii. Chcielibyśmy przedstawić wam zestawienie wszystkich stadionów, na których zmagać się będą najlepsze reprezentacje starego kontynentu.
Chyba najważniejszym obiektem dla nas Polaków będzie Wörthersee Stadion znajdujący się w Klagenfurcie. To właśnie na tym stadionie rozegramy nasz pierwszy i prawdopodobnie najważniejszy mecz Euro 2008. Już w niedziele nasza reprezentacja zmierzy się tu z Niemcami. Stadion inaczej nazywany jest Hypo Arena. Obiekt został wybudowany w 2007 roku a za projekt odpowiada architekt Albert Wimmer.
Wörthersee Stadion powstał w miejsce starego stadionu, o pojemności 11 500 kibiców, który został rozebrany w 2005 roku. Na nowym obiekcie jest w stanie usiąść 32 tysiące osób. Jednak po zakończeniu Euro 2008 liczba ta zostanie zredukowana z powrotem do 12 tysięcy osób. Na głównej trybunie znajdują się także specjalne loże dla vipów. Są one w stanie pomieścić 350 osobistości. Loże są oszklone z dwóch stron, dając doskonałe widoki na boisko oraz na pobliskie jezioro Wörthersee, znajdujące się tuż przy stadionie.
Na codzień Hypo Arena należy do klubu piłkarskiego FC Kärnten. Całkowity koszt obiektu wyniósł 66,5 mln euro. Poza meczem z Niemcami nasza reprezentacja zagra także na tym stadionie z Chorwacją.
Kolejnym obiektem jest położony w samym sercu Tyrolu stadion Tivoli Neu. Wybudowany został w 2000 roku w Innsbrucku. Ma on pojemność 30 tysięcy kibiców. Początkowo stadion mógł pomieścić tylko 15 200 jednak na czas finałów pojemność ta została tymczasowo zwiększona. Podobnie jak Hypo Arena, Tivoli Neu został zaprojektowany przez Alberta Wimmera. Poza samym obiektem piłkarskim w Tivoli Neu znajdziemy także 2 boiska treningowe, arenę do hokeja, centrum lekkoatletyczne, boisko do koszykówki oraz do siatkówki plażowej. Dodatkowo w obiekcie znajduje się prawie 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Na codzień swoje mecze rozgrywa tu drużyna piłkarska FC Wacker Innsbruck.
Innym stadionem, na którym odbywać się będą mecze finałów jest stadion Salzburg Wals-Siezenheim. Obiekt ten został oddany do użytku w 2003 roku, zaś w 2007 roku przeszedł generalny remont dostosowujący go do wymagań UEFA. Początkowo miał on miejsca dla 16 tysięcy kibiców, zaś obecnie ma on pojemność 30 tysięcy osób. Konkurs na projekt został rozpisany w 1999 roku. Pierwsze miejsce zajął projekt biura z Dusseldorfu
Na drugim miejscu uplasował się projekt Alberta Wimmera i to właśnie przy współpracy tych dwóch biur powstał finalny projekt stadionu.
Ostatnim stadionem austriackim, na którym odbywać się będą mecze Euro 2008 jest Ernst Happel Stadion. Jest to także jeden z najważniejszych obiektów tegorocznych rozgrywek, gdyż właśnie na nim rozegrany będzie finał Euro 2008. Pierwsze plany stadionu pojawiły się już w 1915 roku.
Budowa obiektu rozpoczęła się jednak dopiero w 1929 roku na wiedeńskim Praterze. Stadion zaprojektował sławny niemiecki architekt . Patron stadionu, Ernst Happel był jednym z najlepszych piłkarzy w historii austriackiej piłki nożnej. Obecnie stadion jest w stanie pomieścić 53 tysięce widzów. Miejsca zlokalizowane są na trzy poziomowych trybunach. Stadion Ernst Happel jest narodowym stadionem reprezentacji Austrii.
Podobnie jak na Wembley Stadium w Londynie, żaden klub nie rozgrywa na nim rozgrywek ligowych. Poza meczem finałowym, odbędą się tu także dwa mecze ćwierćfinałowe, jeden mecz półfinałowy oraz między innymi grupowy mecz między Polską i Austrią.
Poza Austrią finały Euro 2008 organizuje także Szwajcaria. O stadionach u nich wybudowanych przeczytacie w drugiej części artykułu, który ukaże się już niebawem.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]