Invisible House - dom, którego nie widać
Z nie lada wyzwaniem musieli się zmierzyć architekci z biura Enter Architects - zlecono im bowiem zaprojektowanie niepozornego, ukrytego, niewidocznego budynku w Sydney. Tak powstał Invisible House. Tylko... jak zaprojektować architekturę, która ma być niewidzialna?
Architekci godnie wybrnęli z tej sytuacji, do budowy Invisible House zastosowali włókno węglowe, dzięki któremu ściany domu mają mieć grubość kartki papieru i stwarzać wrażenie niekompletności bryły, niezależnie od punktu jej obserwacji. Nazwali to czwartym wymiarem przestrzeni.
W zdominowanym przez obrazy, przyspieszonym wizualnie świecie, zniknięcie jest ostatecznym rozwiązaniem - mówi Patrick Keane z Enter Architecture. Tym bardziej ekscentryczny wydaje się pomysł zaprojektowania budynku po to, żeby zniknął.
Projekt niewidzialnego domu można odnieść wyłącznie do rzeczywistości empirycznej, tudzież dostrzec pewne problemy natury ontologicznej czy metafizycznej, jakie rodzi. Poza niekonwencjonalną strukturą Invisible House ma spełniać wszystkie konwencjonalne funkcje domu rodzinnego z sypialniami, łazienkami, kuchnią etc. Budowa ruszy niebawem, tylko czy ktoś to zauważy?
- Więcej o:
- dom