Platforma na Wieży Eiffla to tylko manifest
Wbrew informacjom podanym przez światowe media (m. in. przez nas ) projekt powstania tymczasowej platformy widokowej, umieszczonej na szczycie wieży Eiffla nie jest wiążący.
"Projekt platformy na wieży Eiffla nie jest oszustwem, jest manifestem niosącym zadanie ponownego rozpatrzenia pojęcia innowacji we Francji..."
W ten sposób zareagowało na ostatnie prasowe doniesienia biuro architektoniczne Serero Architectes. Wbrew informacjom podanym przez światowe media (m.in. przez nas) projekt powstania tymczasowej platformy widokowej, umieszczonej na szczycie wieży Eiffel'a nie jest wiążący.
Architekci utrzymują, że jest to ich dobrowolna inicjatywa, zaproponowana spółce zarządzającej wieżą, oraz że SETE (Société d'exploitation de la Tour Eiffel) nie zorganizowało konkursu na ten temat, w przeciwieństwie do tego, o czym poinformowały media.
"Ten projekt stał się ofiarą dezinformacji (w znacznej mierze przez publikację w brytyjskim dzienniku The Guardian), co przyczyniło się do zdyskredytowania naszej propozycji. Wiele blogów i dzienników mylnie przedstawiło projekt, jako zwycięzcę konkursu organizowanego i zatwierdzonego przez SETE."
Projekt Serero Architectes próbuje wnieść innowacyjne rozwiązanie, niwelujące problem powstawania długich kolejek u podnóża wieży. Stale wzrastająca liczba zwiedzających oczekujących na wjazd na najwyższy, a zarazem najwęższy poziom budowli, stanowi bowiem swego rodzaju utrudnienie logistyczne.
"Zaprezentowany na naszej stronie internetowej 13 marca 2008 projekt, wzbudził ogromne zainteresowanie, ale też wywołał fale krytyki. Zaskoczyła i przerosła nasze oczekiwania liczba głosów, co przypomniało nam atmosferę, w której początkowy projekt Gustava Eiffla - 300 metrowej wieży - był masowo odrzucany przez mieszkańców Paryża, jeszcze zanim budowla stała się ikoną miasta. Dzisiaj wieża Eiffla jest całkowicie zintegrowana z miejskim krajobrazem Paryża w tym stopniu, że mieszkańcy zapomnieli o jej i nie zwracają na nią szczególnej uwagi "
Pomysł powstania Platformy łączy się nie tylko z zamiarem przedstawienia możliwości architektonicznych. Chodzi tu raczej o jej relację i splecenie z istniejącą strukturą wieży. Umieszczenie Platformy nie polegałoby na jej zwyczajnym dostawieniu, lecz raczej stanowiłoby głębszą mutację, jednakże - jak twierdzą twórcy - bez narażania całości na sztuczność wyglądu. Według nich podest ma tak samo swobodną formę, jest tak samo bezużyteczny i nieuzasadniony jak wieża Eiffel'a. Podobnie jak wieża jest jednocześnie ohydny i piękny, zarazem całkowicie niezwiązany z otaczającą przestrzenią i precyzyjnie z nią zintegrowany.
Biuro Serero Architectes informuje, że do tej pory nie dostało żadnej odpowiedzi od SETE na temat przedstawionego projektu.
Jednocześnie podkreśla, że propozycja naruszenia nietykalnej struktury wieży, stawia poważne pytanie, które w dzisiejszych czasach narzuca się w coraz bardziej oczywisty sposób. Mianowicie: jaki jest status Innowacji we Francji, a w szczególności - jaki jest status Innowacji w architekturze.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia