Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Budynek na wodzie w Dubaju

graberski
Zwarts & Jansma - Zwarts & Jansma

Holenderscy architekci Zwarts & Jansma wygrali konkurs na projekt nowej siedziby Zarządu Dróg i Transportu (RTA) w Dubaju. Ich projekt jest o tyle innowacyjny, że ma powstać na wodzie, tuż przy rzece Dubai Creek.

Budynek kształtem może przypominać trochę architekturę Santiago Calatravy. Organiczna fasada przypominająca bardziej konstrukcję z kości to jedna z cech charakterystycznych hiszpańskiego architekta. Trzeba przyznać, że holenderscy architekci wybrali sobie dobry wzór do naśladowania. Oczywiście w rzeczywistości te ''kościopodobne'' elementy są wzorowane na zasłonach weneckich. Pokrywają one z każdej strony szklaną fasadę. W zależności od pory dnia, padające na budynek światło stwarza różne efekty wizualne.

Bardzo charakterystyczną cechą budowli, oczywiście poza kształtem, będzie jedna z jej elewacji. Mowa o stronie skierowanej na nowy most Ras al Khor. O jej wyjątkowości świadczą zamontowane na całej wysokości światełka LED, które niczym na Piccadilly Circus lub Times Square będą wyświetlać zdjęcia, reklamy tudzież informacje o ruchu ulicznym w mieście.

Dzięki temu, że budynek powstaje na sztucznym akwenie wodnym, możliwe było zagospodarowania także i przestrzeni pod wodą. Pod setkami metrów sześciennych wody znajdować się będzie parking, miejsce na ekspozycje dostępne dla mieszkańców Dubaju oraz centrum kongresowe. Takie umiejscowienie tych pomieszczeń zostało uzyskane także dzięki podniesieniu poziomu wody ponad poziom terenu. Do obiektu będzie można wejść głównym wejściem znajdującym się przy przebiegającym przez budynek mostku. Inne wejścia znajdą się także przy parkingu.

Holenderscy architekci pokusili się także o zaprojektowanie koncepcyjnego wieżowca, który ich zdaniem mógłby stanąć w Dubaju. The Unicorn swoim kształtem jak i nazwą od razu sugeruje skąd architekci czerpali inspirację. Budynek kształtem przypomina róg jednorożca.

Główną zasadą tego projektu jest spiralna konstrukcja zarówno otoczenia jak i wnętrz. Do budynku można się dostać głównym wejściem prowadzącym do lobby otoczony sklepami i restauracjami. Istnieje jednak drugie wejście - przez ogrody. Budynek ten jest o tyle ciekawy, że ogrody, które otaczają obiekt wchodzą w bryłę wieżowca i wspinają się po nim niczym górska ścieżka.

Jednak poza zewnętrzną zielenią, także i w środku znajdą się piękne zimowe ogrody przeplatane z biurami. Podwójna fasada stwarza, że budynek jest energooszczędny. Ciepłe powietrze, które powstaje przez ogrzanie zewnętrznej warstwy pozostaje w przestrzeni między powłokami i unosi się w górę budynku, gdzie zostaje wypuszczone na zewnątrz. Otwarte przestrzenie dobrze doświetlają całą przestrzeń biurową, dzięki czemu ograniczona została ilość światła sztucznego. Unicorn miałby mieć 300 metrów wysokości stwarzając prawie 100 tysięcy m2 przestrzeni użytkowej.

W prawdzie oba budynki zostały zaprojektowane przez Zwarts & Jansma z zamiarem wybudowania ich w Dubaju, jednak niestety tylko jeden póki co zostanie zrealizowany. Prace nad siedzibą RTA mają się wkrótce rozpocząć.
Budynek ma powstać na sztucznym jeziorze stworzonym w Dubaju specjalnie na jego potrzebę. Będzie on w bliskim sąsiedztwie do nowego mostu Ras al Khor oraz obecnie konstruowanych ślimaków pobliskiej autostrady. Od razu widać, że lokalizacja siedziby organizacji zajmującej się ruchem ulicznym nie jest przypadkowa.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!

Skomentuj:

Budynek na wodzie w Dubaju

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej