Bombaj - miasto w budowie
Już od wielu lat państwa azjatyckie przyciągają sławy architektury do realizowania przeróżnych projektów. Jednym z takich państw są Indie, a w szczególności jedno z największych miast tego kraju - Bombaj.
Obecnie w Bombaju mieszka 17 milionów ludzi, co czyni z tego miasta szóstą co do liczby mieszkańców metropolię na świecie. W 1995 roku oficjalnie zmieniono nazwę tej aglomeracji na Mumbaj, jednak pierwotna nazwa wciąż jest w użyciu na całym świecie. W środowisku filmowym nadano temu miejscu jeszcze jedną nazwę - Bollywood, gdyż jest to stolica indyjskiej kinematografii. Z powodu olbrzymich dochodów Bombaj rozwija się w niesamowitym tempie, dzięki czemu rozwija się też architektura miasta.
Wśród wielu ciekawych projektów, które będą tudzież są już realizowane wybraliśmy kilka, o których naszym zdaniem warto napisać. Zacznijmy zatem od budynku, który już niedługo, bo pod koniec roku, ma zostać oddany do użytku. Mowa o biurowcu Elphinstone Mills zaprojektowanego przez biuro Adrian Smith + Gordon Gill. Twórcy takich obiektów jak Clean Technology Tower w Chicago także i tym razem zaprojektowali wieżowiec, który nie tylko jest interesujący wizualnie, ale i przyjazny środowisku. Ten 60 - piętrowy kompleks będzie składał się z dwóch części. W rozbudowanej bazie znajdzie się centrum handlowe, natomiast w samej wieży znajdą się biura. Wysokościowiec został zaprojektowany w taki sposób, aby na każdym piętrze znalazł się otwarty taras. Ma to integrować wnętrze budynku ze światem zewnętrznym. Oczywiście cały prąd potrzebny do funkcjonowania obiektu generowany jest przez turbiny powietrzne. Wiatry, które z zewnątrz przedostają się do rdzenia budynku, napędzają cały mechanizm.
Kolejną interesjącą konstrukcją jest seria połączonych mostów łącząca Bandrę (znajdującą się na przedmieściach miasta) oraz dzielnicę Worli. Bandra - Worli Sealink project powstaje aktualnie nad zatoką Mahim. Znajdą się na nim dwie czteropasmowe trasy szybkiego ruchu, które mają zlikwidować korki powstające w tym rejonie. Konstrukcję tworzyć będą dwa mosty: jeden o maksymalnej rozpiętości przęseł równej 500 metrów, drugi o rozpiętości 150 metrów. Ich łączna długość wyniesie 4600 metrów. W dalszych planach znajduje się przedłużenie całej trasy i stworzenie autostrady wzdłuż wybrzeży morza arabskiego. Oczywiście przebiegała by ona nad samym morzem!
Dobrze znani czytelnikom bryly.pl architekci z biura Sanjay Puri Architects także zaprezentowali kolejny swój projekt w Bombaju. Twórcy siedziby Bombay Arts Society tym razem pokazali nam swoją wizję budynków mieszkalnych. Zainspirowani falami morskimi, architekci stworzyli to falujące osiedle w charakterystyczny dla siebie sposób. Używając betonu jako głównego materiału budowlanego, zaprojektowali oni elewację, która mimo wszystko jest lekka i delikatna. Osiedle składać się będzie z czterech wież mierzących od 40 do 80! kondygnacji. Trzy niższe będą połączone w jeden obiekt natomiast najwyższy budynek znajdować się będzie w bliższej odległości od morza. Całe przedsięwzięcie powstaje w dzielnicy Worli, najbogatszej częsci miasta. Budowa odbywa się w niedalekiej odległości od wyżej opisanego projektu komunikacyjnego, co troche psuje nam opinię o tym projekcie, a przyszłym lokatorom zapewne pogorszy widok na morze.
Kolejnym budynkiem, którego budowa już się rozpoczęła jest super ekologiczna wieża - India Tower zaprojektowana przez FXFOWLE Architects.
Jak widać ciężko jest określić kierunek architektury w Bombaju. W tym mieście znajdziemy wszystko - od szklanych wież po olbrzymie konstrukcje z betonu. Nie należy oczywiście zapominać o tym, że Bombaj to także miasto licznych zabytków, takich jak Chhatrapati Shivaji Terminus - XIX wieczny dworzec kolejowy wpisany na listę zabytków UNESCO. Ale o tym może innym razem...
Skomentuj:
Bombaj - miasto w budowie