Kontrowersyjny Living Bridge w Hamburgu
Czy Living Bridge ma szansę powstać w Hamburgu? Na decyzję w tej sprawie musimy niestety poczekać do końca stycznia, jednak emocje wokół projektu Hadi Teheraniego wciąż rosną.
Living Bridge, czyli Most Mieszkalny, ma być położony nad rzeką Łabą. Gdyby został wybudowany będzie on kontynuacją rozbudowy Hafencity. Tuż po modernizacji Elbphilharmonie , o której już pisaliśmy, Living Bridge może być najciekawszym obiektem nowej części Hamburga.
Ten budynek - most został zaprojektowany przez architekta, który mocno utoźsamia się Hamburgiem. Mowa tu oczywiście o Hadim Teheranim, który urodził się w Iranie, jednak większość życia spędził w Niemczech. Living Bridge miałby mieć długość 700 metrów i szerokość 60 metrów. Łączyłby on Hafencity z dzielnicą Veddel. Na najniższym poziomie Living Bridge miałaby się znaleźć trasa szybkiego ruchu. Nad nią stałyby w szeregu bloki mieszkalne tworzące pomiędzy sobą pasaż handlowy. Wśród materiałów konstrukcyjnych dominowałby metal i szkło. Teherani zaprojektował także biurowiec, które ma powstać na wyspie pomiędzy brzegami rzeki. Living Bridge miałby przechodzić przez środek owego biurowca. Na Living Bridge miałoby się znaleźć około tysiąca mieszkań oraz blisko 40 tysięcy m2 powierzchni handlowej.
Projekt ten budzi jednak liczne kontrowersje dotyczące głównie architektury budynku jak i technicznych rozwiązań, które zaproponował architekt. Władze miasta obawiają się, że Living Bridge może stać się nieusuwalną blizną na ciele Hamburga. Według niektórych projekt ten jest źle rozwiązany pod każdym wględem. Niektórzy urbaniści wtracąją, że tak się po prostu nie projektuje. Senator Axel Gedaschko pyta o skutki kataklizmu czy chociażby kolizji statku z pełnym mieszkańców ?mostem". Straty mogą być niewyobrażalne. Stąd też od kilku miesięcy odbywa się publiczna debata na temat sensu budowania Living Bridge. Dla każdego kto miałby ochotę wyrazić swoje opinie na temat projektu stworzone zostało specjalne forum internetowe . Na nim zamieszczono także wstępną sondę, z której wynika, że 60 % głosujących jednak chce budowy tego kontrowersyjnego projektu.
Projektując Living Bridge Teherani wzorował się na XIV wiecznym moście Ponte Vecchio, który znajduje się we Florencji. Ponte Vecchio, czyli Stary Most miał już istnieć za czasów cesarstwa rzymskiego i początkowo był wybudowany z drewna. Jednak po powodzi w 1333 roku został on zniszczony. Ponte Vecchio odbudowano w 1345 roku tym razem w kamieniu. Za architekta odpowiedzialnego za ten obiekt uważa się Taddeo Gaddiego. W odróżnieniu do Living Bridge, most we Florencji służył głównie jako miejsce handlu. Obecnie w małych kamieniczkach znajdują się głównie jubilerzy, galerie sztuki oraz sklepy z pamiątkami.
Wracając do projektu Teheraniego można stwierdzić, że jest to na pewno śmiała propozycja stworzenia osiedla mieszkalnego. Inną kwestią jest to, czy tego typu obiekt będzie spełniał normy bezpieczeństwa. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że tego typu obiekt stoi we Florencji od stuleci, to przy dzisiejszych technologiach mieszkańcy Living Bridge mogliby spać spokojnie. Jakie są Wasze opinie na temat Living Bridge i tego typu konstrukcji? Zapraszamy do dyskusji...
Skomentuj:
Kontrowersyjny Living Bridge w Hamburgu