Mario Botta projektuje kościół Santo Volto
Szwajcar Mario Botta zaprojektował kościół Santo Volto w Turynie - budynek przypominający jego poprzednie dokonania, lecz zarazem nowatorski.











Mario Botta po raz kolejny w swojej karierze zajął się przestrzenią sakralną. Oprócz tak słynnych dzieł jak cylindryczna katedra w Evry czy Kaplica Santa Maria degli Angeli (Monte Tamaro w Szwajcarii), zaprojektował wiele innych kościołów, które pomimo swojej różnorodności noszą bardzo wyraźne piętno stylu Botty.
Jego najnowsze dzieło to Kościół Santo Volto w Turynie. Budynek powstał na planie siedmiokąta, otoczonym przez siedem kaplic zakończonych świetlikami. U podstawy każdej z wież znajduje się kaplica. Owa siódemka pojawia się nieprzypadkowo, a sam Botta uzasadnia ten wybór względami religijno-symbolicznymi.
Pod głowną nawą kościoła znajduje się duża, podziemna sala. W całym kompleksie znajdują się biura, sala duszpasterska oraz wiele innych pomieszczeń dla organizacji związanych z kościołem.
Santo Volto z jednej strony przypomina zabudowania przemysłowe (od razu nasuwa się skojarzenie z "kominami" synagogi w Tel Awiwie), z drugiej dużo tu odniesień symbolicznych. Wieże są puste w środku, tak by móc doświetlać kościół.
Zadaniem architekta było także właściwe wyeksponowanie wizerunku Chrystusa pochodzącego z Całunu Turyńskiego, który miał pojawić się z tyłu ołtarza. W efekcie twarz Jezusa wygląda jak utkana z rozproszonego światła, które płynie z góry.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego