Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Hinduskie projekty z betonu

graberski
Sanjay Puri Architects

Indyjskie biuro projektowe Sanjay Puri Architects zaprojektowało kolejny budynek, który ma być zbudowany niemal wyłącznie z betonu. Czy takie konstrukcje mogą być atrakcyjne? Przyjrzyjmy się im trochę bliżej...

Pierwszym interesującym nas obiektem jest siedziba Bombay Arts Society w Mumbaju. Jest to budynek wykonany w głównej mierze właśnie z betonu. Jest lekki i smukły. Przypominaj raczej rzeźbę niż budynek. Gdy patrzymy na niego z daleka, odnosimy wrażenie jakby płynęła po nim woda. Być może wzorem dla architektów były skały, podmywane i kształtowane pod wpływem wody właśnie. Uwagę przyciągają oszklone pomieszczenia.

W budynku mają się znaleźć: galeria sztuki, audytorium, kawiarnia oraz biuro stowarzyszenia, umieszczone we wcześniej wymienionym szklanym elemencie. Wszystkie pomieszczenia poza biurem muszą się zmieścić na powierzchni 1050 m2. Jest to bardzo mało, biorąc pod uwagę, że na biuro przeznaczone zaledwie drugie tyle. Jednak wielkość budynku nie była wymysłem projektantów a po prostu wielkościa terenu do zagospodarowania: architekt miał do dyspozycji działkę o powierzchni 1400 m2. Mała wielkość obiektu mimo wszystko nie zasmuci członków stowarzyszenia, gdyż czekali na własną siedzibę aż 60 lat!

Zupełnie innym przykładem architektury betonowej jest inny projekt Sanjay Puri Architects - Hotel ETA w Dubaju. Tak na prawdę jedynym elementem wspólnym z poprzednim jest to, że obydwa są wykonane z betonu. W tym przypadku niestety zabrakło architektowi lekkości i finezji. Jak większość tego typu obiektów, wydaje się on być toporny. By trochę złagodzić to wrażenie, architekci zaprojektowali krawędzie bryły jak i powierzchnie boczne w ten sposób, żeby były one nieregularne. Zamiast okien w elewacji będą zastosowane małe otwory przypominające bardziej siatkę lub plastry miodu. Architekt w ten sposób chciał nawiązać do islamskich tradycji miasta. Poza szarą konstrukcją znajdzie się jeszcze delikatny, nowoczesny akcent - szklane narożniki. Doświetlają one przestrzeń lobby. Są tak wycięte, że w pewien sposób wprowadzają gości do hotelu zwężając się w stronę środka budynku. Obiekt będzie miał miejsce na 68 pokoi i apartamentów, restaurację, bar oraz fitness club. Projektanci nie zapomnieli też o basenie, który umieszczony zostanie na dachu.

Pisząc o architekturze betonowej nie możemy zapomnieć o budynkach jednorodzinnych. Jeden z takich przykładów został już przez nas opisany. Mowa oczywiście o projekcie Dom - elipsa .

Czyżby wracała moda na beton? Czy w niedalekiej przyszłości zamiast całych szklanych wieżowców będą powstawać szare, betonowe konstrukcje rodem z socjalizmu? Bardzo ciężko jest nam w to uwierzyć i mamy nadzieję, że tak nie będzie. Jednak miło dla odmiany spojrzeć na budynki o trochę innej ''bryle''.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

"Made in Poland". Drugi najlepszy pawilon na EXPO 2020
Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku
Studentka Politechniki Wrocławskiej wyróżniona w międzynarodowym konkursie w Dubaju

Skomentuj:

Hinduskie projekty z betonu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej