Muzeum z pudełek
Prawdopodobnie już od grudnia nowojorczycy będą mogli szczycić się kolejnym oryginalnym muzeum. Wydaje się, że w przypadku tego projektu zarówno opakowanie jak i zawartość są na najwyższym światowym poziomie.

Obserwujemy ciekawy trend - wiele (o ile nie większość) budynków, które można nazwać nowoczesnymi, innowacyjnymi i oryginalnymi to siedziby muzeów i galerii. Czy z tego wynika, że sztuka potrzebuje specjalnej oprawy? A może po prostu ci, którzy zajmują się sztuką są także wrażliwsi na niekonwencjonalną architekturę?
The New Museum to jedyne muzeum w Nowym Jorku poświęcone wyłącznie sztuce współczesnej. budynek został zaprojektowany przez japońskich architektów z Sejima + Nishizawa/SANAA. Jego otwarcie zaplanowano na pierwszy dzień grudnia. Jego estetyka jest iście japońska - uporządkowana i prosta, a jednocześnie niepokojąca i przywodząca na myśl rozmaite skojarzenia.
Budynek ma być też niezwykle funkcjonalny - będzie zawierał liczne galerie, scenę teatralną, centrum edukacyjne, sklepy, kawiarnię, przestrzeń do dużych akcji (performensów, happeningów etc.) oraz tarasy na dachu. Jest to o tyle istotne, że będzie to pierwszy w pełni samodzielny budynek tej instytucji. Będzie to także pierwsze wybudowane w tym celu muzeum w centrum Manhattanu.
Budynek będzie miał siedem pięter ułożonych z kostek. Jak mówią pomysłodawcy te dynamiczne kostki - pudełka mają przywodzić na myśl ścierające i pozostające w ciągłym ruchu twórcze idee i prądy sztuki współczesnej.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń