Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

The Shard = ostre krawędzie

graberski
londonbridgetower.com

The Shard. Tak nazwali Londyńczycy budynek, który powstaje przy London Bridge. Słowo to oznacza kawałek rozbitego szkła, metalu czy kamienia o bardzo ostrych krawędziach. Tak można także opisać nowy projekt Renzo Piano Building Workshop, który niczym ostra, kryształowa piramida wybija się w niebo.

Budynek ma mieć 72 kondygnacje i osiągnąć wysokość 310 m. Zbudowany za wzór wielofunkcyjnego, wertykalnego miasteczka będzie podzielony na kilka stref użyteczności. Pierwsze 27 kondygnacji ma zostać przeznaczone na powierzchnię biurową o wielkości prawie 56 tys. m2. Głównym najemcą biur (prawie 1/3 powierzchni) będzie firma Transport for London. Kubatura poszczególnych pięter oscyluje między 1343 - 2915 m2. Na każdym z nich do dyspozycji pracowników mają być naturalnie wentylowane ogrody zimowe. Mają nie tylko uprzyjemnić czas pracy ale także być wygodnym miejscem do spotkań służbowych. Takie ogrody sprawdziły się już w innym projekcie Renzo Piano - Aurora Place w Sydney. Na wysokości 125 m znajdziemy pierwszy, 6-cio piętrowy punkt widokowy i rozmaite 5-cio gwiazdkowe restauracje.

Dostęp do tego miejsca będzie otwarty dla wszystkich. Na następnych 18 kondygnacjach znajdziemy pierwszą europejską filię ekskluzywnych azjatyckich hoteli Shangri-La. Zajmie ona ponad 18 tys m2 i zaoferuje 195 przepięknie wykończonych apartamentów, z których aż w 25 znajdziemy zimowe ogrody. Projekt przewiduje też olbrzymie SPA. Pływając w unikalnie umieszczonym basenie będzie można podziwiać panoramę Londynu. Pomiędzy 186 a 224 metrem znajdować się będą mieszkania. Będą to najwyżej położone apartamenty w Londynie. Niektóre z nich będą na tyle duże, że zajmą aż całe dwa piętra! Stylem mają nawiązywać do położonego niżej hotelu, co sprawi, że wypęłni je aura luksusu. Na wysokości 243 metrów powstanie najwyżej położony taras widokowy Europy.

Dzięki unikalnej konstrukcji wentylowanej elewacji o podwójnej powłoce, budynek będzie utrzymywał w środku stałą temperaturę. Dodatkowe ciepło wytwarzane przez biura zostanie wykorzystane do ogrzania hotelu lub mieszkań. Między innymi w ten sposób udało się projektantowi ograniczyć zużycie energii budynku o 30 % w porównaniu do przeciętnego wysokościowca.

Według Renzo Piano niemożliwe jest wybudowanie wieżowca w Londynie, który miałby ten sam kształt od dołu do góry, czyli byłbygraniastosłupem. Zdaniem Piano w takim przypadku budynek byłby zbyt wąski u dołu, zaś zbyt szeroki u góry. Projektant uważa, że architektura polega na opowiadaniu historii i przedstawianiu wizji, czego nierozłącznym elementem jest pamięć. Właśnie dlatego The Shard został zaprojektowany stylizując się na dawnej panoramie Londynu, kiedy widoczne były jedynie maszty statków i wieże. Trzeba panu Piano uwierzyć gdyż zapewne wie co mówi. Jest zdobywcą dwóch najważniejszych odznaczeń w środowisku architektów: nagrody Pritzker'a oraz złotego medalu RIBA (Royal Institute of British Architects). Zaprojektował on między innymi paryskie Centrum Pompidou (wraz z Richardem Rogersem).

Zakończenie budowy obiektu w Londynie zaplanowano na trzeci kwartał 2011 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park

Skomentuj:

The Shard = ostre krawędzie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej