Nie tędy droga. Projekt dla rzeki Han Seul
Władze koreańskiego Seulu od lat planowały połączenie odległych brzegów rzeki Han za pomocą ponad kilometrowej długości mostu. Po pewnej wspólnej konferencji projektantów i studentów architektury być może będą musieli skorygować swoje poglądy na ten temat.
Posiadanie słusznych rozmiarów rzeki rozcinającej w połowie wielkie miasto i wiążące się z tym faktem problemy, zna również wielu obywateli naszej stolicy. Naciski mieszkańców na wybudowanie kolejnej przeprawy były więc dla każdego obserwatora jak najbardziej zrozumiałe. Okazało się jednak, że istnieją także o wiele bardziej kreatywne sposoby zagospodarowania wodnej/wolnej przestrzeni.
W warsztatach, które odbyły się pod przewodnictwem Stowarzyszenia Architektów Seulu uczestniczyło ponad 50 projektantów i 150 studentów kierunków związanych z architekturą i budownictwem. Skupienie wielu otwartych umysłów na małej przestrzeni zaowocowało niezwykle ciekawą koncepcją. Zaproponowano stworzenie nowego miasta, które zagospodarowałoby tereny będące obecnie we władaniu natury. Wejście struktury miejskiej ponad wodę miałoby doprowadzić do silniejszego połączenia rozdzielonych obecnie nabrzeży i kompletnej odmiany oblicza okolicy.
Sformułowano nawet teorię opartą na zasadzie ekologicznego zrównoważenia elementów wchodzących w strukturę miasta. Pojęcie równowagi, w zamierzeniu projektantów, ma być wykorzystywane jako wytłumaczenie dla ekspansji na tereny, które w innym przypadku nie zostałyby zagospodarowane. Fakt ten z kolei jest bodźcem i okazją do rozwoju nowych technologii i urbanistycznych pomysłów.
Nieco przewrotny jest sposób myślenia uczestników warsztatów, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę nieuniknione zagrożenia dla ekosystemu zabudowanej rzeki, czy też najbardziej nawet oczywiste ryzyko powodzi. Historia już nie raz pokazała, że przekraczanie kolejnych granic, mimo oczywistych walorów poznawczych, może przynieść również straty nie do naprawienia.
Skomentuj:
Nie tędy droga. Projekt dla rzeki Han Seul