Nagrody Stirlinga rozdane
Niemieckie Muzeum Literatury Współczesnej w Marbachu zajęło pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie architektonicznym w Wielkiej Brytanii. Nagroda Stirling Prize wręczana jest co roku przez Royal Institute of British Architects (RIBA).
Nagroda rozdawana jest już od 12 lat. Jej nazwę zawdzięczamy brytyjskiemu architektowi Sir James Stirlingowi. Sumę 20 tys funtów może otrzymać projekt budynku, który w największym stopniu przyczyni się do rozwoju brytyjskiej architektury. Zwycięzca musi być członkiem RIBA, natomiast obiekt może znajdować się gdziekolwiek w Unii Europejskiej.
Budynek zaprojektowany został przez David Chipperfield Architects. Budowę ukónczono w zeszłym roku. Sędziowie uznali budynek za jednocześnie bogaty i powściągliwy. Wielkim atutem był także fakt, że całe przedsięwzięcie kosztowało 'tylko' 12 milionów euro. Muzeum zostało nazwane małym akropolem w związku z usytuowaniem nad doliną rzeki Neckar. Zawiera ono w sobie prostotę form zachowując jednocześnie elementy modernistycznej jak i klasycyzującej architektury. Wśród zbiorów znajdujących się za ścianami muzeum można znaleźć rękopisy Franza Kafki czy też 'Berlin Alexanderplatz' Doblina.
Poza niemieckim muzeum do konkursu startowały: Casa de Musica w Porto, Portugalia; stacja kolejowa w Dreznie, Niemcy; budynek Savill w Windsorze i Young Vic Theatre w Londynie, Anglia oraz budynek America's Cup w Walencji Hiszpania. W poprzednich latach nagrody zdobywali m.in. Richard Rogers za projekt nowego terminalu na madryckim lotnisku Barajas czy też Sir Norman Foster za londyńskiego 'korniszona'.
- Więcej o:
- architektura
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową