Budynki... zboczone
Dom na Wzgórzu został zaprojektowany w taki sposób, żeby dobrze wykorzystać nietypową działkę mieszczącą się na zboczu a jednocześnie mieścić się w kanonach współczesnej architektury. Powstał budynek oryginalny, ale i praktyczny - architekt bowiem świetnie zagospodarował to nietypowe miejsce.
Dziś wpadła nam w oko taka oto nietypowa kanciasta bryła. Jest ona dziełem pracowni Johnston MarkLee. Projekt został wytypowany w sierpniu do prestiżowej nagrody American Architecture Award.
Miejsce budowy to nieregularna w kształcie działka, położona na nierównym zboczu, z której roztacza się wspaniały widok na kanion Santa Monica. Projekt w pełni dostosowuje się do specyfiki miejsca budowy, jednocześnie w pełni wykorzystując przestrzenne możliwości jakie daje budowa na pochyłości. Dynamiczna forma budynku powoduje, że ciężko powiedzieć gdzie kończą się ściany a zaczyna dach.
- Więcej o:
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde