Nauka po japońsku
W Tokio powstała biblioteka, w której student może poczuć się jak mnich i prowadzić bujne życie towarzyskie zarazem. Jej autorem jest Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów - wizjonerów















Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów. Jednym z jego ostatnich projektów jest ukończona właśnie biblioteka dla Akademii Sztuk Pięknych Tama w Tokio. Budynek znajduje się na przedmieściach Tokio, wokół niego znajduje się duży ogród pełen drzew.
Do tej pory jedynym miejscem, gdzie mogli się swobodnie spotykać studenci i wykładowcy była akademicka kafeteria. Dlatego celem projektanta było stworzenie obiektu, który służyłby nie tylko pracy, ale tez kontaktom towarzyskim. Dlatego jednym z rozwiązań zastosowanych przez Toyo Ito było stworzenie otwartej galerii na parterze, która ma być miejscem spotkań studentów i kadry naukowej.
Budynek ma być przyjazny, by sprzyjać nauce. To właśnie temu służą powtarzające się w wielu miejscach łuki, które sprawiają, że budynek pozornie stapia się z ogrodem. Łuki mają również służyć łagodnemu wydzieleniu stref wewnątrz budynku , które nie ograniczają jednak przestrzeni.
Cała biblioteka z łukami i dużymi, pustymi przestrzeniami ma przywodzić na myśl średniowieczny klasztor, gdzie można w ciszy i spokoju zdobywać wiedzę.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego