Nauka po japońsku
W Tokio powstała biblioteka, w której student może poczuć się jak mnich i prowadzić bujne życie towarzyskie zarazem. Jej autorem jest Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów - wizjonerów
Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów. Jednym z jego ostatnich projektów jest ukończona właśnie biblioteka dla Akademii Sztuk Pięknych Tama w Tokio. Budynek znajduje się na przedmieściach Tokio, wokół niego znajduje się duży ogród pełen drzew.
Do tej pory jedynym miejscem, gdzie mogli się swobodnie spotykać studenci i wykładowcy była akademicka kafeteria. Dlatego celem projektanta było stworzenie obiektu, który służyłby nie tylko pracy, ale tez kontaktom towarzyskim. Dlatego jednym z rozwiązań zastosowanych przez Toyo Ito było stworzenie otwartej galerii na parterze, która ma być miejscem spotkań studentów i kadry naukowej.
Budynek ma być przyjazny, by sprzyjać nauce. To właśnie temu służą powtarzające się w wielu miejscach łuki, które sprawiają, że budynek pozornie stapia się z ogrodem. Łuki mają również służyć łagodnemu wydzieleniu stref wewnątrz budynku , które nie ograniczają jednak przestrzeni.
Cała biblioteka z łukami i dużymi, pustymi przestrzeniami ma przywodzić na myśl średniowieczny klasztor, gdzie można w ciszy i spokoju zdobywać wiedzę.
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]