Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza biurowca z lat 80. Śmiała zmiana elewacji i wnętrz

red

W Suresnes - miasteczku na przedmieściach Wielkiego Paryża zakończyła się przebudowa wybudowanego w 1989 roku biurowca. Zmiana to prawdziwa rewolucja. Bryła zyskała zupełnie nowe elewacje, a we wnętrzach powstało wielkie atrium doświetlające poszczególne pomieszczenia. Można zaryzykować stwierdzenie, że to właściwie nowy budynek oparty na istniejącej konstrukcji.

Pacemar Headquarters po modernizacji
Pacemar Headquarters po modernizacji
Atelier Zündel Cristea

Wybudowany w 1989 roku biurowiec, jak wiele przykładów architektury z tamtej epoki dość szybko zestarzał się estetycznie i funkcjonalnie. Aby przywrócić mu świetność nowy właściciel zdecydował się na zupełną metamorfozę budynku.

Nowy projekt opracowała pracownia Atelier Zündel Cristea. Wnętrza zostały rozplanowane wokół nowego wewnętrznego atrium powstałego przy przecięciu istniejących skrzydeł budynku. Jego przeszklone ściany zapewniają dopływ światła do wnętrza, a jego powstanie umożliwiło też powiększenie dostępnej przestrzeni i podkreślenie reprezentacyjnego charakteru holu. Efektowne rampy o zaokrąglonych kształtach nawiązują też do nowego podziału wnętrza - przestrzeń biurowa została zorganizowana w sposób odpowiadający współczesnym wymaganiom. Poszczególne ścianki działowe zostały wykonane ze szkła, dzięki czemu powstało optyczne powiązanie wnętrz przy jednoczesnym zachowaniu komfortu pracy i wyciszenia w poszczególnych pomieszczeniach.

Aby rozjaśnić wnętrza zmieniona została też elewacja. Teraz to nowoczesna, podwójna szklana fasada, z regulowanymi elementami umożliwiającymi kontrolę dopływu światła i nagrzewania budynku.

Budynek zyskał całkowicie nowy wygląd. Czy takie przebudowy to dobra alternatywa wobec wyburzeń i budowy nowych obiektów? Intensywny rozwój ośrodków miejskich sprawił, że dziś architektura sprzed kilku, kilkunastu lat często ma zbyt małą skalę w stosunku do otoczenia, a rozwiązania materiałowe zdążyły się już opatrzyć i wyjść z mody. Taka krótka cezura czasowa nie pozwala na obiektywną ocenę architektury z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Powinniśmy podchodzić do niej z większym pietyzmem i szanować istniejące rozwiązania, czy takie rewolucyjne zmiany są właściwym pomysłem? Podzielcie się w komentarzach swoją opinią na ten temat.

______________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ Jak mogłyby wyglądać polskie bloki - proste sposoby na modernizację:

Ulica Stalowa 64Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia


    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza biurowca z lat 80. Śmiała zmiana elewacji i wnętrz