Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Prosta geometria i oszczędne kształty, czyli 400. metrowy dom ze słonecznej Hiszpanii

red

W hiszpańskim Castellón powstał duży, 400. metrowy dom jednorodzinny. Bogaty program został rozplanowany w prostej, geometrycznej bryle złożonej z prostopadłościennych elementów o elewacjach wykończonych w innych fakturach i kolorach. Prym wiodą tu proste linie, poziome żaluzje i duże powierzchnie przeszkleń - królują geometria i oszczędne kształty.

Na liczącej 450 m kw działce pracownia Sanahuja & Partners stworzyła dom o bogatym programie funkcjonalnym. Niewielki rozmiar terenu wymusił rozłożenie kolejnych funkcji w pionie na ułożonych jedna na drugiej kolejnych kondygnacjach. W sumie powstała piwnica mająca 125 m kw. oraz trójkondygnacyjna część nadziemna o łącznej powierzchni 335 m kw - razem: 460 m kw. domu.

W piwnicy zlokalizowano dwustanowiskowy garaż oraz pomieszczenia techniczne.

Parter to strefa wejściowa oraz dzienna, na którą składa się jadalnia, salon podwójnej wysokości oraz kuchnia. Znalazło się tu także miejsce dla pokoju gościnnego. Kuchnia posiada możliwość odgrodzenia jej od pozostałych pomieszczeń za pomocą mobilnej szklanej ścianki.

Piętro zostało przeznaczone na część prywatną. Znajdziemy tu trzy sypialnie, w tym jedną w układzie master bedroom - połączoną z osobną garderobą i łazienką, oraz dwie mniejsze z osobną łazienką dostępną z komunikacji. Korytarz ma tutaj formę otwartą - powiększono go o dodatkową przestrzeń przeznaczoną na gabinet mający formę antresoli z widokiem na salon.

Drugie piętro to przestrzeń rekreacji i wypoczynku, ze stołem bilardowym i innymi rozrywkami dla domowników i ich gości. Wszystkie kondygnacje spinają białe, proste schody oddzielone od części wspólnych delikatnymi pionowymi listewkami oraz winda umożliwiająca wygodną komunikację pomiędzy poziomami.

We wnętrzach zwraca uwagę zdecydowany i oszczędny dobór materiałów: drewno, piaskowiec i antracyt nadają wnętrzu niezbędnego ciepła i rześkości. Na zewnątrz forma kształtowana jest z prostych i czystych brył, w których istotną rolę odgrywają użyte materiały. Zostały użyte dwie faktury: ceramiczna powłoka, która naśladuje piaskowiec i nadaje ciepły charakter oraz kontrastujący z nią teksturowany antracyt. Swoistą kontynuację elewacji znajdziemy także w posadzkach ogrodu, w której przenikają się wzajemnie ciemne i jasne elementy posadzek.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty
Luksusowa willa na stoku koło Wiednia. Zobacz jak takie domy projektuje się w Austrii
Basen, ogród i słońce. Luksusowy dom jednorodzinny w gorącej Hiszpanii

Skomentuj:

Prosta geometria i oszczędne kształty, czyli 400. metrowy dom ze słonecznej Hiszpanii

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej