Jak przyjazna gwiazda. Drewniany kościół w norweskim Knarvik
W Knarvik - niedużej miejscowości w pobliżu skalistego norweskiego wybrzeża powstał nowy kościół dla lokalnej społeczności. Jego bryła przypomina przyjazną gwiazdę. Mimo nowoczesnej i dynamicznej formy kościół sprawia wrażenie ciepłego i przytulnego i kojarzy się z niedużymi kościółkami, które od stuleci zapraszały do swojego wnętrza i dawały schronienie zarówno przed zimnym klimatem, jak również w aspekcie duchowym.
Bryła kościoła w norweskim Knarwik ma na swoim koncie liczne nagrody - między innymi tytuł najlepszego budynku sakralnego przyznany w ramach konkursu Architizer A+Awards. Zaprojektowany w pracowni Reiulf Ramstad Arkitekter budynek swoją popularność zawdzięcza zapewne połączeniu ciekawej, dynamicznej i nowoczesnej formy z przytulnym charakterem typowym dla niedużych kościołów z małych miejscowości. Kościół doskonale wpisuje się w skalisty krajobraz norweskiego wybrzeża, choć jego elewacje z jasnego drewna wyraźnie odcinają się od otoczenia. Niektórzy nowy budynek określają mianem przyjaznej gwiazdy - nic dziwnego, ostry kształt nie stoi tu w sprzeczności z zapraszającym charakterem bryły i budowaniu poczuciu wspólnotowości.
Kształt budynku to dynamiczna, zgeometryzowana i prostokreślna forma z wysoką wieżą w kształcie ostrosłupa zwieńczonego niewielkim krzyżem. Elewacje zostały wykonane z jasnego drewna ułożonego naprzemiennie z pasami wysokich i wąskich przeszkleń wysokich na całą wysokość budynku.
Ciekawostką jest, że okna zostały wykonane w... Polsce! Aby trafić do kościoła w norweskim Knarwik musiały pokonać blisko 2 000 km w swojej drodze ze skierniewickiej fabryki Pilkington IGP.
Kościół w swoich założeniach miał być otwarty nie tylko podczas nabożeństw, ale także przez cały tydzień - tym samym bardzo ważne było zapewnienie optymalnej temperatury we wnętrzach budynku, co w norweskim klimacie nie jest proste. Aby spełnić to zadanie ściany posiadają grubą warstwę izolacji termicznej, ale co z oknami? Duże powierzchnie przeszkleń zapewniają światło dla wnętrz, ale zazwyczaj wiążą się z dużymi stratami ciepła. Aby zminimalizować ten niekorzystny aspekt w oknach zastosowano energooszczędne szyby Pilkington Optitherm™ S3, które posiadają specjalną niskoemisyjną powłokę pozwalającą na przenikanie energii słonecznej do wnętrza budynku, ale zatrzymującą ciepło wewnątrz budynku. Dzięki temu rozwiązaniu udało się zapewnić współczynnik przenikania ciepła dla okien na poziomie 0,7 W/m2K.
Naturalne doświetlenie pozwoliło osiągnąć efekt jasnych i przestronnych wnętrz, które oprócz funkcji sakralnej stały się miejscem spotkań lokalnej społeczności, rozwoju muzycznego i artystycznego. Nocą, wąskie okna sprawiają, że oświetlony od wewnątrz kościół rozświetla otoczenie.
Kościół w Knarwik jest doskonałym przykładem na to, że współczesna architektura sakralna może być interesująca, ciekawa i wcale nie musi być chłodna i utrzymana w popularnych ostatnio klimatach betonowego minimalizmu. A Wy, w jakim kościele czulibyście się najlepiej?
- Więcej o:
Owalne kształty i szara bryła. Protestancka świątynia z Warszawy
Czy współczesna architektura może czerpać z tradycji? Projekt Kościoła Zrębowego
[WARSZAWA] Rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. Pierwsza taka budowa od ponad 100 lat
Zaglądamy do kościoła o. Rydzyka w Toruniu
Tak wyglądają nowoczesne kościoły! [NASZ PRZEGLĄD]
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków