Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Sport po francusku czyli nowa sala sportowa w Strasburgu

red

W strasburskiej dzielnicy Neudorf powstała nowa hala sportowa. Budowa w tym miejscu nie jest przypadkiem, to część szeroko zakrojonych działań mających ożywić tą przestrzeń miasta położoną pomiędzy centrum, a południowymi dzielnicami Strasburga. Nowa hala jest odpowiedzią na lokalne potrzeby mieszkańców, a jednocześnie jest wynikiem myślenia o mieście w całości jako jednym organizmie urbanistycznym.

Nowa bryła została zaprojektowana w pracowni ATELIER ZÜNDEL CRISTEA. Wewnątrz obiektu znalazła się wielofunkcyjna sala sportowa z niewielką widownią, zespół szatniowy, kawiarnia z zewnętrznym tarasem, siłownia oraz umieszczona nad kawiarnią sala do szermierki z osobnymi szatniami.

Aby nowy obiekt nie dominował nad otaczającą zabudową architekci z paryskiej pracowni zdecydowali się na obniżenie głównej posadzki w budynku - główna sala znajduje się na głębokości dwóch metrów pod powierzchnią gruntu, zaś na poziomie zero znajduje się górna krawędź znajdujących się przy niej trybun.

Od zewnątrz bryła budynku składa się z dwóch elementów - betonowego cokołu i wykonanej w drewnianej konstrukcji nadbudowy. Pomiędzy tymi elementami znalazły się rozległe przeszklenia dające zarówno wgląd do środka obiektu, doświetlające wnętrza, jak również dzięki rozmieszczeniu ich w przeciwległych ścianach umożliwiające spojrzenie na wskroś przez budynek na przestrzeń znajdującą się z drugiej strony hali sportowej.

Charakter bryły definiowany jest przez dynamiczne przesunięcie elementów betonowego i drewnianego oraz okien w nieregularnych kształtach skontrastowane z rytmicznym i powtarzalnym podziałem drewnianych słupów podtrzymujących dach budynku rozłożonych w regularnych odstępach 160 cm.

Hala w dzielnicy Neudorf poza przyjemną formą architektoniczną jest jednak również wyrazem myślenia o mieście jako całości. Władze Strasburga realizują w Dzielnicy Neudorf szeroko zakrojony program mający na celu zagęszczenie zabudowy w tym rejonie, co ma zapobiegać niekontrolowanemu rozrastaniu się przedmieść. Nowa hala to jeden z elementów mających podnieść jakość przestrzeni w okolicy i zachęcić do osiedlania się w tym rejonie. Jest atrakcją dla lokalnych mieszkańców, ale jednocześnie elementem większego planu obejmującego całe miasto.

Takie myślenie może być wzorem dla wielu polskich miast, które coraz częściej inwestują w obiekty sportowe czy kulturalne, jednak ich lokalizacja niejednokrotnie bywa przypadkowa, lub wynika z posiadania przez miasto wolnych działek. Często brakuje nam ogólnego planu rozwoju i pamiętania o tym, że w mieście wszystkie elementy tworzą całość i jedna zmiana pociąga za sobą szereg następstw od zmiany natężenia ruchu, po ożywienie inwestycyjne lub degradację przestrzeni w poszczególnych fragmentach miasta.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Sport w mniejszym mieście. Hala sportowa w Tarnowskich Górach
Rozświetlona elewacja i widownia na 1000 widzów. Nowa hala sportowa dla Lublina [WIZUALIZACJE]
Dwa w jednym. W tym budynku sport spotyka się ze sztuką

Skomentuj:

Sport po francusku czyli nowa sala sportowa w Strasburgu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej