Już 2 500 zniszczonych obiektów. Bezcenne zabytki ofiarą działań Państwa Islamskiego
Według szacunków UNESCO od początku konfliktu dżihadyści Państwa Islamskiego zniszczyli już około 2 500 bezcennych zabytków, z których część liczyła nawet kilka tysięcy lat. Działania te zostały ze względu na swą skalę niespotykaną od czasów II Wojny Światowej oraz bezpowrotne zniszczenie światowego dziedzictwa kultury nazwane zbrodnią wojenną.
Największą ofiarą każdego konfliktu zbrojnego jest zawsze ludność. W cieniu tego dramatu na liście ofiar pojawia się jednak także dziedzictwo kulturowe. Państwo Islamskie w ramach swoich działań zniszczyło już około 2 500 bezcennych zabytków głównie na terenie Syrii i Iraku.
Nie widzieliśmy czegoś podobnego od czasów II wojny światowej. Myślę, że to największa próba najbardziej brutalnej i systematycznej destrukcji światowego dziedzictwa - powiedziała dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa.
W sobotę światło dzienne ujrzało kolejne nagranie, w którym dżihadyści niszczą pozostałości po starożytnym mieście asyryjskim Nimrud założone w XIII wieku p.n.e. i będące jedną z kolebek ludzkiej kultury i cywilizacji.
Na liście zniszczonych obiektów są też m.in kościół św. Eliana w pobliżu miasta Al-Karjatein wybudowany w 432 roku oraz mauzoleum Szkafa w Palmirze mające ponad 500 lat.
Większość swoich działań bojownicy ISIS nazywają "oczyszczeniem terytorium z obiektów o nieislamskim charakterze".
Bardzo prosimy o zachowanie kultury w komentarzach pod artykułem i nie osądzanie całych grup religijnych lub etnicznych. Znaczna część zwykłej ludności jest przeciwna działaniom skrajnych radykałów. Wielu z nich stara się uchronić najcenniejsze zabytki np. przenosząc to co jest możliwe do przetransportowania w ukrycie. Niestety wielu z nich, w tym także wyznawcy Islamu za takie działania straciło swoje życie.
- Więcej o:
Istniejące i wyburzone - perły powojennego modernizmu [WYCIECZKA ROWEROWA]
Kontrolowane niszczenie zabytku. Smutny koniec Willi Granzowa
Brutalizm zmieniony w grecką świątynię - Architektura w obliczu rewolucji
Z biblioteki architekta, czyli "Dynamika formy architektonicznej" Rudolfa Arnheima [KSIĄŻKA]
Starożytne miasto wyłoni się spod wody
Muzeum w sąsiedztwie piramid
Dom nad wykopaliskiem w antycznym Koryncie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park