Polski pomysł na przebudowę francuskiej farmy
Zapuszczone gospodarstwo zyska drugie życie. Projekt przebudowy przygotowała pracownia STOPROCENT Architekci
Na pomysł, aby stara, zniszczona farma odżyła na nowo wpadł francuski emigrant, który od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Teraz chce wrócić do ojczyzny i sprowadzić tam swoją rodzinę. Jako wymarzone miejsce do życia wybrał położone w Bretanii wzgórze ze starą farmą o nazwie Le Terte. Francuz ma zamiar kolejno remontować i rozbudowywać budynki wchodzące w skład tej nieruchomości. Pomagają mu w tym polscy architekci z pracowni STOPROCENT Architekci.
Projektanci proponują zacząć od starego warsztatu stolarskiego z domkiem stolarza. Na przedwojennych zdjęciach widać, że obiekt od początku składał się z podłużnej hali mieszczącej część techniczną i kamiennej przybudówki z częścią mieszkalną.
W projekcie przebudowy starego warsztatu na współczesny dom zdecydowano się zachować ten podział - tłumaczą architekci.
Hala magazynowa została zmieniona na mocno przeszklony pawilon, natomiast część kamienna została nadbudowana i przykryta dwuspadowym dachem. Parterowy pawilon mieści w sobie część dzienną budynku: hall, kuchnię, jadalnię i duży salon z ogromnym tarasem. Z kolei piętrowa, kamienna część obejmuje sypialnię, gabinet, pokój gościnny i łazienki.
Cała okolica, w której znajduje się farma jest objęta ochroną krajobrazową i konserwatorską, dlatego projekt musi spełniać określone wytyczne. Wśród nich znajdują się między innymi: geometria dachu, materiały, z których można budować czy proporcja i podział okien.
Przygotowany projekt przewiduje zachowanie większości istniejących ścian i otworów okiennych.
Nowe mury będą wykonane z lokalnego kamienia, a dach i część fasady z matowej blachy tytanowo-cynkowej. Jedyną ekstrawagancją są duże przeszklenia z drewnianymi okiennicami, widoczne tylko od wewnętrznego podwórka - dodają projektanci.
Dalsze plany zakładają przebudowę budynków mieszkalnych, części sportowej z basenem i uporządkowanie rosnącej w pobliżu przyrody.
Skomentuj:
Polski pomysł na przebudowę francuskiej farmy