Schronisko górskie jak kostka Rubika. Czy takiej architektury chcemy w Tatrach?
Projekt schroniska powstał na konkurs architektoniczny. Poprzednie, utrzymane w tradycyjnym, stylu spłonęło w 1974 roku. Architekci nie szczędzili fantazji. Pytanie tylko, czy Tatry to na pewno odpowiednie miejsce na wyścig o najdziwniejszy budynek świata...
Międzynarodowy konkurs architektoniczny na odbudowę starego schroniska w Dolinie Białych Stawów po słowackiej stronie Tatr ogłosiło Stowarzyszenie "Kežmarská chata". Wygrała praska pracownia architecti.cz, jednak uwaga mediów skierowała się ku zupełnie innemu projektowi.
Niezwykłe zainteresowanie wzbudził pomysł pracowni Atelier 8000, która stworzyła bryłę przypominającą kostkę rzuconą w śnieżną czapę.
Schronisko hi-tech
W zamyśle projektantów kostka ma być pełna nowoczesnych rozwiązań i samowystarczalna. 40 miejsc noclegowych miałoby być dopełnione restauracją, gabinetem odnowy biologicznej oraz panoramicznym widokiem na Tatry z Łomnicą i Kozią Turnią.
W środku miałby działać specjalny system zbierania wody deszczowej i mała oczyszczalnia ścieków. Elewację budynku pokrywają kwadratowe, aluminiowe panele. W wielu miejscach fasady pojawią się półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne, by zbierać energię potrzebną do ogrzania wnętrze. Dodatkowym źródłem zasilania może być generator napędzany biopaliwem.
Ukłon w stronę tradycji
Ukłonem w stronę tradycji jest wybór drewna jako materiału dominującego we wnętrzach. Drewniana przestrzeń pełna będzie skosów i nietypowych kształtów, które mogą przyprawić o zawrót głowy.
Architekci celowo przechylili budynek. Dzięki takiemu ustawieniu można być pewnym, że śnieg nie będzie zalegał na dachu. Z kolei nieregularne rozmieszczenie otworów okiennych pozwoliłoby na dostęp naturalnego światła niemal o każdej porze dnia.
Czy takich projektów chcemy w Tatrach?
Projekt czeskiej pracowni Atelier 8000 pokazuje odważne i zrywające z tradycją podejście młodego pokolenia do budowania w otoczeniu przyrody górskiej. Kto wie, może następnym razem to właśnie taka śmiała koncepcja zostanie wybrana jako najlepsza w konkursie i zrealizowana.
A Wy, co wolicie? Tradycyjne budownictwo Tatr, czy może jego odnowioną wersję? Zagłosujcie w sondażu!
Skomentuj:
Schronisko górskie jak kostka Rubika. Czy takiej architektury chcemy w Tatrach?