Tak mieszkają w USA. Ziemia z nieba w obiektywie Christopha Gielena [ZDJĘCIA]
Ten amerykański fotograf nie boi się wysokości, a jego obsesją są widoki ziemi z nieba. Poświęcił im cały album, w którym znalazły się fotografie z kilku lat pracy.
Gielen fotografuje głównie Stany Zjednoczone. Robi to z pokładu helikoptera lub małego samolotu. Efektem jego pracy są piękne formalnie kompozycje, które przedstawiają rozległe dzielnice mieszkalne. Tysiące identycznych domów wkomponowanych sztucznie w krajobraz tworzą z pozoru abstrakcyjne wzory. W rzeczywistości to precyzyjnie zaplanowane przez urbanistów i deweloperów obiekty masowego zamieszkania, które nazywa mieszkalnymi więzieniami.
Cykl fotografii ziemi z nieba został właśnie opublikowany jako album"Ciphers" (wyd. Jovis Verlag, Berlin) i ma stanowić formę krytycznego spojrzenia artysty na współczesne planowanie przestrzenne w Stanach Zjednoczonych. Prezentuje w niej skupione wokół sztucznych kanałów osiedla dla seniorów na Florydzie, albo osiedla domów jednorodzinnych w Nevadzie wybudowane na środku pustyni.
Artysta uważa, że budowa takich zamkniętych struktur jest szkodliwa nie tylko dla środowiska i jego ekosystemów, lecz także ignoruje ideę zrównoważonego rozwoju - choćby dlatego, że osoby mieszkające w takich odizolowanych osiedlach zmuszone są poruszać się tylko samochodami. Gielen zaznacza, że inwestowanie w takie formy zabudowy jest szalenie krótkowzroczne i w dłuższej perspektywie czasu nieopłacalne dla państwa. Swój punkt widzenia przedstawił podczas spotkania TED, filmik poniżej:
- Więcej o:
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]