Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody poetów w Sarajewie [METAMORFOZA]

bec

Drobne interwencje w przestrzeni miejskiej potrafią działać silniej niż wielkie realizacje. Takim przykładem są schody Kaptol w Sarajewie, które stały się pomnikiem poezji.

Do niedawna zaniedbane schody Kaptol w centrum Sarajewa straszyły mieszkańców wyszczerbionymi betonowymi płytami i stalową poręczą pokrytą resztkami łuszczącej się farby. Korzystanie z nich nie tylko nie należało do przyjemności, ale, szczególnie po zmroku, groziło potknięciem się na jednej z nierówności i poważnym poturbowaniem. Ot, kolejny niechciany relikt minionej epoki.

Na szczęście lokalne władze oraz Dina Samic i Nermina Zagora - młode architektki z pracowni Firma d.o.o., dostrzegły drzemiący w Kaptolu potencjał. W 2012 roku powstała koncepcja, by uczynić ze schodów pomnik poświęcony najważniejszym sarajewskim poetom.

Głównym celem projektantem było stworzenie nowej jakości w przestrzeni publicznej stolicy Bośni i Hercegowiny. Został on osiągnięty poprzez wprowadzenie nowych wartości - kulturowych i edukacyjnych i połączenie ich z podstawową funkcją obiektu.

Składające się ze 120 stopni i 7 spoczników schody Kaptol stały się nowym miejscem spotkań dla mieszkańców Sarajewa, którzy ze zdumieniem odkryli, iż z miejsca które wielokrotnie mijali rozciąga się interesujący widok na śródmieście. Każdy ze spoczników poświęcony został jednemu poecie. Na wkomponowanych w szarą betonową ścianę czarnych tablicach umieszczono krótki biogram danej postaci oraz kilka strof jej autorstwa. Dobór wierszy nie był przypadkowy - wszystkie one związane są z Sarajewem.

Wysokość schodów wynosi 18 metrów. Ta krótka wspinaczka to nie tylko możliwość spojrzenia na Sarajewo z nowej perspektywy, ale także podróż w świat inspirowanej tym miastem poezji. Samic i Zagora operowały prostymi, minimalistycznymi środkami , bowiem chody Kaptol stanowić miały uzupełnienie przestrzeni, a nie jej dominujący akcent. Stopnie wyłożono lokalną odmianą wapienia, którego niemal biały odcień kontrastuje z czarnymi stalowymi poręczami i latarniami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Schody poetów w Sarajewie [METAMORFOZA]