Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Budynek z recycklingu. Brzydki? Nie dla każdego

coolcia

Wielu za dobrą architekturę uważa lśniące wieżowce albo ultramodernistyczne wille. Obok domu z blachy przejdą raczej niechętnie. Tymczasem australijski architekt udowadnia, że budynki "z odzysku" to także wyzwanie projektowe i ciekawa alternatywa dla przewidywalnych inwestycji deweloperskich

Budynek znajduje się w jednej z dzielnic miasta Sydney, Redfern. To dawna część przemysłowa, gdzie w dawnych fabrykach i magazynach powstają pracownie i lofty. Te obiekty które nadal stoją puste i zaniedbane przypominają o dawnej funkcji dzielnicy. Do niedawna ich los dzielił opuszczony magazyn z blachy falistej. Dziś to awangardowa pracownia architekta Raffaello Rosselliniego, który nazwał swoje dzieło po prostu „blaszaną szopą” (ang. "tin shed")

Budynek od razu wpada w oko. Jego elewację stanowią kawałki zardzewiałej blachy oraz spore przeszklenia, które nadają bryle współczesnego charakteru

Budynek jest jednym z nielicznych symboli przemysłowej przeszłości miasta, dlatego architekt postanowił wykorzystać to w realizacji. Stara konstrukcja budynku nie nadawała się na kolejne lata istnienia, dlatego została częściowo rozebrana i wzniesiona od nowa. Elementy z rozbiórki posłużyły do wykończenia nowego dwupoziomowego obiektu.

Aby zachować ciągłość pomysłu, niektóre fragmenty blachy posłużyły architektowi jako ogrodzenie.

Wnętrza przenoszą nas w zupełnie inny świat. To minimalistyczne przestrzenie, w których króluje biel, drewno, w postaci sklejki i dużo światła wpadającego przez wysokie okna. Mimo chłodnego zewnętrznego wizerunku, wnętrze jest ciepłe i przytulne w odbiorze.

Zamysł i pomysł falistej elewacji, architekta, miał dwa cele: zachować wspomnienie dzielnicy przemysłowej oraz uratować jeden z symboli zamierzchłych czasów. Budynek przypominający z daleka rozpadającą się puszkę, przez lata będzie przypominać o sobie kolejnym pokoleniom. Elewacja będzie ulegać rozpadowi, zmianie kolorystycznej oraz korozji w ten sposób obiekt stanie się atrakcja dla najbliższego jemu otoczenia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu
Dom dla rodziny z betonem w tle
Dom na Brooklynie

Skomentuj:

Budynek z recycklingu. Brzydki? Nie dla każdego

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej