Chmura z patyków od Sou Fujimoto [Serpentine Pavilion 2013]
Chmura z patyków? Siatka ze stalowych prętów? Japończyk Sou Fujimoto zaprojektował niezwykły pawilon Serpentine Gallery w Londynie.









W pierwszych dniach czerwca 2013 roku w londyńskim Hyde Parku otwarty został czasowy pawilon Serpentine Gallery. Zgodnie z zapoczątkowaną w 2000 roku tradycją struktura zaprojektowana została przez jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów. Tym razem zaszczytu stworzenia obiektu, który rozebrany zostanie już w październiku, dostąpił japoński projektant, Sou Fujimoto. Tym samym 41-letni absolwent Uniwersytetu Tokijskiego, stał się najmłodszym twórcą w historii pawilonów Serpentine Gallery.
Fujimoto stworzył strukturę, którą zaczęto porównywać do „chmury zbudowanej z patyków” (Financial Times). Przy pomocy najprostszych środków - pomalowanych na biało stalowych prętów i szklanych tafli, wykreował obiekt, który zdaje się żyć własnym życiem.
Pawilon Serpentine Gallery to delikatna, trójwymiarowa struktura o nieregularnym kształcie. Do niewielkiego obiektu, o powierzchni zaledwie 142 m2, prowadzą dwa niezależne wejścia, które następnie wiodą przez ciąg połączonych schodami tarasów, na których można na moment przystanąć czy usiąść. Zwiedzający meandrują pomiędzy stalowymi ażurowymi sześcianami i tworzą sobie indywidualny obraz budynku i otoczenia. Zależnie od punkty widzenia architektura wyraźnie odróżnia się od sielskiej scenerii parku, bądź też kompletnie w niej ginie. Zmienność i szczególna zdolność do zwodzenia ludzkiego wzroku prowadzi do skojarzeń ze dziełami sztuki reprezentującymi nurt op-art.
Sam architekt szczególny nacisk położył na interakcję pomiędzy architekturą i otoczeniem, a także pomiędzy obiektem a jego użytkownikami. Tak opisuje swą najnowszą realizację:
„Stworzyłem przezroczystą architekturę, teren który zachęca ludzi do eksplorowania przestrzeni w różne nowe sposoby"
Co było źródłem inspiracji dla tak oryginalnej formy? Sou Fujimoto twierdzi, że początkiem procesu twórczego było założenie by geometria łączyła się płynnie z przyrodą i człowiekiem, a zwiedzający pozostali „zawieszenie pomiędzy architekturą a naturą”.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego